Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Anna Dymna i Wojciech Bonowicz byli gośćmi WSIiZ

Fot. WSIiZ

RZESZÓW. Niezwykłe spotkanie z Anną Dymną aktorką teatralną i filmową, działaczką społeczną, założycielką Fundacji ?Mimo Wszystko? oraz Wojciechem Bonowiczem ? publicystą, autorem tomów poetyckich, członkiem Rady Programowej Dni Tischnerowskich i Instytutu Myśli Józefa Tischnera, zwieńczyło II cykl interdyscyplinarnych wykładów ?Wielkie pytania w nauce i kulturze?.

Spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z ?Tygodnikiem Powszechnym?, od początku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rzeszowa i Polski południowo-wschodniej. Nie inaczej było i tym razem- sala w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego pękała w szwach. Wśród osób zgromadzonych na widowni byli włodarze miasta i regionu, przedstawiciele rzeszowskich uczelni oraz świata biznesu, młodzież i mieszkańcy Podkarpacia, a także dziennikarze rzeszowskich mediów.

Wydarzenie otworzył dr Wergiliusz Gołąbek ? Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, a także wieloletni dyrektor rzeszowskiej Filharmonii. Anna Dymna i Wojciech Bonowicz podczas spotkania zatytułowanego ?Sztuka życia? rozmawiali o kulturze i sztuce, ale także o życiu, miłości i wartościach związanych z pomaganiem innym.

Wybrane fragmenty poezji

Prelegenci zaprezentowali podczas spotkania wybrane fragmenty poezji m.in. Czesława Miłosza, Williama Blake?a, Williama Szekspira, Wiesławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Fryderyka Nietzschego, Agnieszki Osieckiej czy Marcina Świetlickiego.

Życie jest bardzo piękne, ale jest bardzo trudne, bo to jest taka dziwna droga, którą idziemy, a często jest kręta. Czasem niestety sami musimy tą drogą iść, są skrzyżowania i nie wiemy co wybrać. Czasem nas coś boli, ranimy się po drodze, są przepaście, które trzeba przeskakiwać, obchodzić kamienie, człowiek się w tym gubi, a poezja często daje nam drogowskazy ? mówiła Anna Dymna.

Podczas spotkania wiele czasu poświęcono miłości i odpowiedzi na pytanie?na czym ona polega?. – Nie próbuj mówić o miłości,bo ona w słowach się nie mieści.Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,co tylko czasem zaszeleści? ? to tylko jedna z propozycji poetyckiej odpowiedzi, zawartej we fragmencie poezji Wliliama Blake?a, którą przytoczyli prelegenci.

Jak rozmawiam z ludźmi w programie ?Spotkajmy się? o chorobach, cierpieniach, zawsze kończy się tym samym, w ogóle nie mówimy o chorobie, zawsze mówimy o miłości ? powiedziała Anna Dymna?zaznaczając, że, aby życie miało sens to trzeba kochać , jak ktoś nie kocha życia, nie wie co to jest miłość, jest nieszczęśliwy i mówi, że życie nie ma sensu.

Interaktywna forma spotkania

Druga część spotkania miała formę interaktywną. Pytania mogła zadawać publiczność. W jej trakcie Anna Dymna, jak i Wojciech Bonowicz odpowiadali na pytania dotyczącetematyki spotkania, ale także działalności kulturalnej, charytatywnej oraz społecznej. Jedno z pytań dotyczyło otwarcia salonu poetyckiego Anny Dymnej, który mógłby odbywać się w murach WSIiZ w Rzeszowie.

Wydarzenie zwieńczyło II edycję cyklu wykładów interdyscyplinarnych pt. ?Wielkie pytania w nauce i kulturze?,które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem ?Tygodnika Powszechnego?. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Partnerem strategicznym cyklu był Urząd Miasta Rzeszowa. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Anny Dymnej ?Mimo Wszystko?, Fundacją Centrum Kopernika w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press.

Podczas spotkania Wojciech Bonowicz, jak i Rektor dr Wergiliusz Gołąbek zdradzili, że w nowym roku akademickim planowany jest kolejny cykl spotkań ?Wielkie pytania w nauce i kulturze? z wybitnymi osobistościami życia naukowego i kulturowego.