Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Afganistan. Dziennikarka: Afgańczycy czują się zdradzeni. Szczególny żal jest po stronie kobiet

Zdjęcie ilustracyjne

Polska dziennikarka w Kabulu: Afgańczycy czują się zdradzeni. Szczególny żal jest po stronie kobiet

„Afgańczycy czują się rozczarowani, czują się porzuceni. Są wściekli również na swoją klasę rządzącą – zwłaszcza po ucieczce prezydenta z kraju. Czują się po prostu zdradzeni, sprzedani” – powiedziała w Rozmowie w samo południe w RMF FM Jagoda Grondecka – polska dziennikarka mieszkająca w Kabulu. „Szczególny żal i poczucie porzucenia jest po stronie kobiet, którym przecież bardzo wiele obiecaliśmy. Prawa kobiet były jednym z naszych sztandarowych haseł, kiedy wchodziliśmy do Afganistanu” – dodała.

„Są doniesienia, że w wielu miejscach talibowie kazali sporządzać miejscowej starszyźnie listę niezamężnych kobiet w rodzinach, że zaczęli chodzić od domu do domu i żądać od rodzin, żeby wydały za mąż córki talibskim bojownikom – de facto na niewolnice seksualne” – opowiada dziennikarka. „Możemy to kojarzyć z tym, jak tzw. Państwo Islamskie w Syrii czy Iraku postępowało z jezydkami” – tłumaczy.

Cała rozmowa na RMF24.pl