Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Adam Eberhardt: To najgłębszy kryzys, jaki spotkał Łukaszenkę, dziś będzie próba sił

Adam Eberhardt: To najgłębszy kryzys, jaki spotkał Łukaszenkę, dziś będzie próba sił

„To najgłębszy kryzys, jaki spotkał Łukaszenkę po 26 latach rządów” – tak o nocnych protestach na Ukrainie mówi w Rozmowie w samo południe w RMF FM Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Gość Pawła Balinowskiego podkreśla, że to efekt olbrzymiego rozczarowania, zmęczenia Białorusinów prezydentem. „Charyzma Łukaszenki to przeszłość, dzisiaj jego władza opiera się na milicyjnej pałce oraz na spójności jego zaplecza, nomenklatury, sektora siłowego” – mówi Eberhardt.

„Dzisiaj będzie próba sił, zobaczymy na ile te protesty wygasają, a na ile dojdzie do ich wzmocnienia. Zobaczymy dzisiaj, jak zdecydowanie i jak skutecznie władze białoruskie będą w stanie te protesty spacyfikować” – zauważa szef OSW. Według Eberhardta sam Łukaszenka nie jest w stanie przewidzieć, w którym kierunku rozwinie się sytuacja,  stąd nerwowość z jego strony, rzucenie wszelkich środków bezpieczeństwa. „Będzie działał zdecydowanie, żeby władzę utrzymać” – podkreśla gość Rozmowy w samo południe w RMF FM.

Rozmowa na RMF24.pl.