Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Wody Polskie nasadzą blisko 100 nowych drzew nad Wisłokiem

Fot. Materiały prasowe

Od 24 kwietnia br. rzeszowskie Wody Polskie (Zarząd Zlewni w Krośnie), prowadzą nasadzenia drzew na bulwarach nad Wisłokiem.

Zasadzonych zostanie blisko 100 drzew lasotwórczych (w tym m.in. graby pospolite, klony czerwone, olchy, brzozy i dęby błotne) o wartości ponad 80 tys. zł. Nasadzenia zostaną wykonane na działkach zlokalizowanych pomiędzy Wisłokiem a ul. Grabskiego – będących własnością Gminy Miasta Rzeszów (m.in. przy ścieżce spacerowej obok Stopnia Wodnego, przy blokach na ul. Grabskiego oraz przy placu zabaw nad jeziorkiem), na podstawie podpisanej z Urzędem Miasta Rzeszowa umowy użyczenia.

„Należy podkreślić, że przed rozpoczęciem prac, w Urzędzie Miasta Rzeszowa przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych działających na terenie Rzeszowa oraz przedstawiciele mieszkańców ul. Grabskiego w Rzeszowie. Pozwoliło to na wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego dla każdej ze stron, w tym m.in. uzgodnienie ilości i gatunków nasadzeń” – mówi Katarzyna Tokarz, Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Działania są realizowane przez Wody Polskie w ramach nasadzeń zastępczych, związanych z przygotowaniem terenu pod składowanie urobku, który zostanie wydobyty w trakcie planowanych na ten rok prac odmuleniowych. Realizacja zadania wynika z konieczności utrzymania trwałości zakończonego w 2022 r. projektu, pn. „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok”, który został sfinansowany ze środków UE.

Teren na prawym brzegu Wisłoka zostanie wyrównany w podobny sposób jak teren  poniżej (w obrębie Stopnia Wodnego), który był wykorzystywany w charakterze deponii podczas realizacji inwestycji
w 2022 roku.

Jednocześnie informujemy, że prace związane z wycinką drzew były prowadzone zgodnie z decyzją wydaną przez Prezydenta Miasta Rzeszowa – na potrzeby składowania urobku wyciętych zostało 31 szt. wierzby białej i 7 sztuk olchy – dodaje Katarzyna Tokarz.

(ip)