Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Problemy prawne związane z wyborami samorządowymi tematem konferencji w WSPiA

Fot. Materiały organizatorów

„Wybory samorządowe w Polsce – aktualne problemy prawne” to temat konferencji WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, która odbędzie się już w najbliższy wtorek, 19 marca 2024 r. w formule online. O wartość merytoryczną wydarzenia zadbają wybitni referenci, znawcy prawa wyborczego z uniwersytetów w Łodzi, Toruniu i Poznaniu.

Zbliżają się wybory samorządowe w Polsce. Już 7 kwietnia br. udamy się do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli do rad miast, gmin, powiatów czy sejmików województw. Niezwykle istotne dla wszystkich zainteresowanych procesem wyborczym jest poznanie najnowszych przepisów prawnych oraz obowiązujących wytycznych.

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zaprasza na organizowaną w ramach drugiego etapu programu naukowo-badawczego „Dobra administracja” konferencję pt. „Wybory samorządowe w Polsce – aktualne problemy prawne”. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy wtorek, 19 marca 2024 r. o godz. 10:00 na platformie TEAMS. Dzięki formule online każdy zainteresowany może uczestniczyć w konferencji z dowolnego miejsca. Link do spotkania można znaleźć na stronie www.wspia.eu.

Podczas konferencji wystąpią wybitni referenci, znawcy prawa wyborczego z uniwersytetów w Łodzi, Toruniu i Poznaniu. Będzie to doskonała okazja, aby usłyszeć ich analizy i wnioski na temat bieżących problemów prawnych.

W trakcie pierwszego wystąpienia prof. Krzysztof Skotnicki (Kierownik Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego) podejmie tematykę związaną ze wspólnotą mieszkańców, a prawami wyborczymi podczas wyborów samorządowych. Następnie dr Anna Frydrych-Depka (Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) poruszy zagadnienia dot. obwodowej komisji wyborczej, jako organu obsługiwanego przez gminę. W kolejnym wystąpieniu prof. Krzysztof Urbaniak (Zakład Systemów Politycznych Uniwersytetu Adma Mickiewicza w Poznaniu, członek Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego) wprowadzi uczestników konferencji w zasadę proporcjonalności w wyborach samorządowych.

Organizatorzy dążą do tego, aby omawiana tematyka była rozpatrywana zarówno w kontekście teoretycznym, jak i praktycznym. Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny. Zapraszamy do aktywnego udziału w tym ważnym wydarzeniu, które pozwoli zgłębić aktualne wyzwania prawne związane z wyborami samorządowymi w Polsce.

Program „Dobra administracja”

Do realizacji Programu naukowo-badawczego „Dobra administracja” WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa przystąpiła w 2012 roku, jako Lider Projektu. Partnerami Uczelni zostało 12 gmin z województwa podkarpackiego, tj. 7 gmin z powiatu jarosławskiego, 3 gminy z powiatu przemyskiego oraz 2 gminy z powiatu przeworskiego.

Środki na realizację I etapu pochodziły z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Legalność, Sprawność i Dobra Praktyka Administracyjna – Warunkiem Dobrego Rządzenia”. Umożliwiło to Uczelni przeprowadzenie badań z zakresu legalności, sprawności i skuteczności działania organów samorządowych. Celem projektu było również wypracowanie dobrych praktyk administracyjnych w gminach z regionu, uruchomienie dwóch edycji studiów podyplomowych dla wytypowanych pracowników z poszczególnych urzędów gmin oraz wdrożenie specjalnego systemu monitorowania jakości i ewaluacji w badanych gminach.

W ramach II etapu Programu „Dobra administracja” WSPiA za cel stawia sobie natomiast wdrożenie i upowszechnienie wyników badań przeprowadzonych w pierwszym etapie w wymiarze ogólnopolskim.

Głównym celem projektu realizowanego przez WSPiA jest podniesienie jakości stosowania i stanowienia prawa w gminach oraz poprawa zarządzania jednostkami samorządowymi. Duży nacisk kładziony jest na kreowanie odpowiednich postaw etycznych pracowników gmin. Projekt zakładał również podniesienie poziomu zaufania społecznego w badanych jednostkach.

(ip)