Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Kto był najlepszym ministrem edukacji narodowej? Są wyniki badań

Ryszard Legutko, Joanna Kluzik Rostkowska, a może Anna Zalewska? W badaniu na panelu Ariadna Wirtualna Polska zapytała Polaków, kogo uważają za ministra edukacji „wszech czasów”.

Na przestrzeni lat zmieniała się nie tylko nazwa ministerstwa, ale również zakres jego działalności. Niektórzy ministrowie zajmowali się nie tylko oświatą, ale również sportem. Innym „dorzucano” naukę, a zabierano sport. W obecnym kształcie Ministerstwo Edukacji Narodowej funkcjonuje od maja 2006 roku. Od tego czasu mieliśmy pięciu szefów MEN: Romana Giertycha, Ryszarda Legutkę, Katarzynę Hall, Krystynę Szumilas, Joannę Kluzik-Rostkowską i Annę Zalewską.

W badaniu na panelu Ariadna zapytaliśmy, kto ze wskazanej piątki był najlepszym ministrem.

Próba ogólnopolska licząca N=1074 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 8-12 marca 2019 roku.

Ryszard Legutko to najkrócej urzędujący (z piątki z zestawienia) szef MEN. Resortem kierował od 13 sierpnia 2007 do 16 listopada 2007 roku w czasach pierwszych rządu PiS (sam był bezpartyjny).

Katarzyna Hall kierowała MEN od 16 listopada 2007 do 18 listopada 2011 w czasie rządów PO-PSL (sama była bezpartyjna).

Krystyna Szumilas kierowała MEN od 18 listopada 2011 do 27 listopada 2013 roku. W odróżnieniu od bezpartyjnej poprzedniczki Katarzyny Hall, należała do Platformy Obywatelskiej.

Anna Zalewska to urzędująca minister edukacji. Resortem kieruje od listopada 2015 roku. Należy do PiS. To prawdopodobnie jej ostatnie miesiące w MEN – kandyduje do Parlamentu Europejskiego.

Joanna Kluzik-Rostkowska to trzeci, po Katarzynie Hall i Krystynie Szumilas szefowa MEN w czasach koalicji PO-PSL. Kierowała resortem od 27 listopada 2013 do 16 listopada 2015 roku. Należy do Platformy Obywatelskiej.

Roman Giertych kierował MEN w czasach koalicyjnego rządu PiS-Liga Polskich Rodzin-Samoobrona. Kierował resortem od 5 maja 2006 do 13 sierpnia 2007. Był szefem LPR.

Aż 65 proc. uczestników badania nie potrafiło wskazać, który z szefów MEN był ministrem edukacji „wszech czasów”. Co nie jest zaskoczeniem, wyborcy PiS wskazali na Annę Zalewską, a wyborcy Platformy Obywatelskiej na Joannę Kluzik Rostkowską. Pewnym zaskoczeniem jest to, że w obydwu tych grupach dużym uznaniem cieszy się Roman Giertych, który uplasował się u PiS i PO na drugim miejscu.

źródło: materiały WP