Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Spotkanie online z Michałem Rusinkiem. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza

Fot. Materiały prasowe

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza 9 lipca 2020 r. o godz. 18.00  na spotkanie autorskie online z pisarzem, tłumaczem i felietonistą Michałem Rusinkiem.

Spotkanie, które poprowadzi Jan Wolski odbędzie się na platformie ClickMeeting i będzie tłumaczone na język migowy. To pierwsze z cyklu wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na spotkanie obowiązuje rejestracja na dedykowanej stronie https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.pl/ (tam też pojawiać się będą informacje o kolejnych spotkaniach organizowanych przez Bibliotekę w przestrzeni wirtualnej).

Michał Rusinek to doktor habilitowany literaturoznawstwa, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Poza pracą naukową zajmuje się pisaniem popularyzatorskich felietonów o języku i literaturze. Przekłada książki z języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, a także musicale. Układa wierszyki, teksty piosenek, tworzy słuchowiska radiowe. Od 2005 roku jest członkiem Komisji Żywego Słowa, a od 2015 roku Rady Języka Polskiego PAN. W latach 1996-2012 był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi Fundację jej imienia. W 2016 roku ukazała się książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, w której opisał kulisy ich współpracy.

Rusinek jest autorem takich bestsellerów jak „Pypcie na języku”, „Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy”. Interesuje się szczególnie językiem dzieci. Napisał m.in. „Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata”, „Mały Chopin”, „Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, „Jak przekręcać i przeklinać”, „Księga potworów”. W 2011 roku za książkę „Mały Chopin” otrzymał – wraz z Joanną Rusinek – włoską nagrodę Premio Vittoria Samarelli. Dwukrotnie zdobył literacką nagrodę  Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY – w 2012 roku za „Wierszyki domowe”, w 2018 roku za „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”. W 2013 roku „Wierszyki domowe” zostały wpisane na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens, a wraz z „Księgą potworów”, na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

(ip)