Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Znowu będzie wzrost inflacji? Minister finansów odpowiada

Zdjęcie ilustracyjne

„Ciągle mamy nadzieję, że inflacja ma szczyt w tym roku. Prognozujemy, że wrzesień to może być wzrost do około 16,4 proc. inflacji” – mówiła na antenie RMF FM minister finansów. Magdalena Rzeczkowska podkreślała, że głównym powodem tak wysokiego poziomu są wywindowane ceny surowców energetycznych. Krzysztof Ziemiec zapytał swojego gościa, kiedy możemy spodziewać się spadku cen. Szefowa resortu finansów powiedziała, że widzi już efekt polityki NBP i podnoszenia stóp procentowych. Jej zdaniem może nas czekać jeszcze jedna podwyżka stóp.

Do końca roku została przedłużona tarcza antyinflacyjna. Czy rząd przewiduje kolejne działania tego typu po nowym roku, jeżeli mimo zapowiedzi poziom inflacji nie będzie spadać?  Magdalena Rzeczkowska wyjaśniła, że przyglądają się jak wygląda sytuacja cen w poszczególnych sektorach i „jaka będzie konieczność wsparcia Polaków”. I dodała: „Na ten moment nie powiem czy tarcza będzie przedłużona w przyszłym roku”.

„Zastanawiamy się jak wspomóc rynek budowlany”

W sierpniu br., w porównaniu do sierpnia 2021 r. o ponad 65 proc. spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych. Kryzys kredytowy oznacza zapaś na rynku budowlanym, bo niedostępność pożyczek hipotecznych, to ograniczenie popytu na zakup mieszkań. Minister finansów mówiła, że w pierwszej kolejności rząd zajął się wsparciem klientów banków, którzy już borykają się z trudnością spłat rat z tytułu kredytów hipotecznych. Dodał, że teraz politycy zastanawiają się jak wspomóc branżę deweloperską. „Myślimy, zastanawiamy się z ministrem rozwoju jak wspomóc rynek budowlany. Jakie mechanizmy zapewnić Polakom, szczególnie młodym ludziom, żeby można było myśleć o własnym mieszkaniu” – mówiła Rzeczkowska.

„Nie będzie kolejnych zmian w Polskim Ładzie”

Krzysztof Ziemiec zapytał swojego gościa, czy będą kolejne korekty Polskiego Ładu. Magdalena Rzeczkowska odpowiedziała, że nie będzie zmian w tym programie. Zaznaczyła jednak, że pojawią zmiany w podatkach. „To, co już się realizuje, to zmiany w podatku CIT. (…) Jest jeszcze kwestia podatku minimalnego, dalszych zmian i korekty w jego kształcie. Pracujemy też nad ordynacją podatkową” – mówiła. Dodała, że jej resort nie pracuje nad żadnym nowym podatkiem, a „konsekwentnie pracują nad upraszczaniem podatku VAT”. Minister finansów powiedziała, że od stycznia 2023 wejdą „grupy vatowskie”. „To upraszcza rozliczenia vatowskie między grupą, więc jest to ułatwienie dla przedsiębiorców”- mówiła Magdalena Rzeczkowska.

Więcej na RMF24.pl.