Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Znamy wyniki etapu okręgowego ogólnopolskiej Olimpiady o UE na Podkarpaciu

Fot. WSIiZ

RZESZÓW. Kilkudziesięciu licealistów z całego województwa podkarpackiego wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej ?Gwiezdny Krąg? organizowanej od 2004 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct ? Rzeszów oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej działające przy WSIiZ pod auspicjami Komisji Europejskiej.

II etap konkursu miał formę testu wielokrotnego wyboru składającego się ze 100 pytań. ? Pytania były bardzo zróżnicowane, od pytań dotyczących początków Wspólnot Europejskich, przez funkcjonowanie instytucji unijnych, zmiany wprowadzone Traktatem Lizbońskim oraz funkcjonowanie strefy euro. Nie mogło zabraknąć pytań dotyczących Brexitu oraz kryzysu uchodźczego ? mówi Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji etapu okręgowego Olimpiady.

Pierwszy etap odbywał się w szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w Olimpiadzie. Uczniowie musieli rozwiązać test jednokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań. Do II etapu przeszły osoby, które uzyskały co najmniej 27 punktów.

Kto przeszedł dalej?

Wśród osób, które przeszły do drugiego etapu ogólnopolskiej Olimpiady znaleźli się uczniowie z I LO w Łańcucie, I LO w Dębicy, I LO w Rzeszowie, LO w Sędziszowie Małopolskim, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Krośnie, Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Szczepanika w Krośnie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

Do III ? finałowego etapu, który odbędzie się w Słupsku ? przejdzie 10 osób, które uzyskały najlepszy wynik w skali kraju z 22 komisji okręgowych. Przed finalistami spore wyzwanie, oprócz testu składającego się z 20 pytań otwartych, będą musieli zmierzyć się z pytaniami komisji finałowej oraz debatą.

Nagrodą główną w tegorocznej edycji jest płatny staż w Parlamencie Europejskim, u jednego z polskich europosłów. Na pozostałych finalistów czekają wyjazdy studyjne do Brukseli oraz cenne nagrody rzeczowe – podsumowuje Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji etapu okręgowego Olimpiady.