Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zdenerwowanie w Pałacu Prezydenckim. Powołanie Glapińskiego do NBP może być nielegalne

Powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję w Narodowym Banku Polskim może być niezgodne z prawem. W Pałacu Prezydenckim pojawiły się opinie prawne w tej sprawie. Andrzej Duda domaga się od współpracowników wyjaśnień w tej sprawie – ustalili dziennikarze RMF FM. To stawia pod znakiem zapytania zaplanowane na przyszły tydzień powoływanie Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim przewiduje, że członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego można być maksymalnie dwie kadencje. Już kilka miesięcy temu problem zaczęli podnosić niektórzy prawnicy zaangażowani w działalność Narodowego Banku Polskiego, a także współtwórcy ustawy o NBP.

Zdaniem większości z nich intencją ustawodawcy było właśnie zablokowanie takiej sytuacji, z jaką obecnie mamy do czynienia.

Sejmowe głosowanie nad wnioskiem prezydenta o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję ma się odbyć na posiedzeniu w dniach 11-12 maja, czyli w najbliższą środę lub czwartek.

Więcej na ten temat na www.rmf24.pl