
Opony zimowe różnią się od letnich pod wieloma względami. Każdy z typów ogumienia jest przeznaczony na inne pory roku. Właściwie dobrane opony to klucz do sukcesu – wpływają one na komfort i bezpieczeństwo jazdy, skracają drogę hamowania, zmniejszają zużycie paliwa. Wymiana opon samochodowych może odbyć się w warsztacie lub zakładzie wulkanizacji. W zakładach pracują profesjonaliści, którzy znają się na swoim fachu. Jeżeli chcesz wymienić samodzielnie opony, musisz mieć doświadczenie i odpowiednie narzędzia. Co należy zrobić?
Kiedy konieczna jest wymiana opon w samochodzie?
Wymiana opon z letnich na zimowe – i odwrotnie – to teoretycznie obowiązek każdego kierowcy. Oficjalna wersja brzmi, że opony letnie należy zmienić na zimowe wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza i będzie się przez dłuższy czas utrzymywać w granicach tej wartości. Analogicznie jest z ogumieniem letnim – wymieniasz je w momencie, gdy na zewnątrz panuje już temperatura powyżej 7 stopni Celsjusza.
Należy pamiętać o większych ograniczeniach opon letnich. O ile na ogumieniu zimowym da się (przy zachowaniu dostatecznej ostrożności) podróżować względnie bezpiecznie na suchej, mokrej drodze przy wysokich temperaturach, o tyle opony letnie nie poradzą sobie już ze śniegiem, mrozem, gołoledzią.
Większość kierowców przyjęła zasadę, że wymiana opon w samochodzie odbywa się na przełomie października i listopada, ewentualnie po pierwszym śniegu w sezonie.
Jak wygląda wymiana opon w warsztacie samochodowym?
Wymiana opon w samochodzie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, dlatego nie wszyscy kierowcy decydują się na samodzielną zamianę. Najważniejsze elementy, wykorzystywane podczas tej operacji, to klucz dynamometryczny, klucz krzyżakowy i podnośnik samochodowy. Warto zwrócić szczególną uwagę na klucze, które pozwalają dokręcić śruby, stabilnie zamontować koła bez używania nadmiernej siły. Zbytnie naciskanie na oponę mogłoby spowodować jej uszkodzenie.
Wymiana opon rozpoczyna się od zdejmowania wentyli i spuszczenia powietrza z każdej opony. Następnie mechanik podważa stopkę opony i umieszcza felgę na specjalnej maszynie. Kolejny krok to zdjęcie odważników do wyważania i dopasowanie ramienia montażowego do rozmiaru opony. Mechanik przekręca stopkę opony do góry i finalnie zakłada nowy wentyl.
Żaden profesjonalny mechanik nie zapomni o wyważaniu kół. Prawdziwy fachowiec do uzyskania pożądanego efektu idealnie wyważonej opony nie używa wielu ciężarków. Jeśli pojawia się problem, obraca on oponę na obręczy do tego momentu, w którym masy rozłożą się względnie równomiernie na obwodzie koła. Wyważanie kół jest czymś, czego nie da się zrobić w przydomowym garażu. Tylko profesjonalne warsztaty samochodowe dysponują specjalną maszyną, która pomaga w prawidłowym wyważeniu kół.
Jak znaleźć dobry warsztat samochodowy, w którym wymienisz oponę?
Wymiana opony to zadanie, którego podejmie się większość warsztatów samochodowych. Nie ma znaczenia miasto. Wymiana opon w Rzeszowie, Poznaniu, Białymstoku, Zielonej Górze – wszędzie wszystko wygląda bardzo podobnie. Podczas poszukiwań dobrego zakładu warto sugerować się opiniami w Internecie i wśród znajomych oraz lokalizacją.
Samodzielna wymiana opon – co należy zrobić?
Jeżeli chcesz samodzielnie wymienić opony, koła samochodu muszą być wcześniej wyważone. Właściciel pojazdu powinien dysponować podnośnikiem (typu żaba), solidnymi kluczami i szczotką drucianą do oczyszczenia piast. Podczas samodzielnej wymiany ogumienia należy pamiętać o właściwych stronach opon (lewa, prawa) – warto uprzednio je oznaczyć.
Samodzielna wymiana opon to dość trudne zadanie, które wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale i cierpliwości, względnego doświadczenia, umiejętności. Stawka jest spora – bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu większość kierowców decyduje się na wymianę opon w warsztacie samochodowym.
artykuł sponsorowany