Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„Wojna na Ukrainie będzie trwała długo. To może być nawet wiele lat”

Zdjęcie ilustracyjne

„Wojna będzie trwałą bardzo długo. Obawiam się, że niestety wiele lat. Za kilka miesięcy czy rok obie strony mogą dojść do wniosku, ze im się opłaca zawieszenie broni. Ale nie będzie takiego trwałego politycznego porozumienia. Ono jest nierealistyczne” – mówił Wojciech Lorenz w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM.

Analityk PISM zaznaczył też, że ubiegłotygodniowa wizyta zachodnich przywódców Scholza, Macrona, Draghiego i Iohannisa była ważnym sygnałem. „Ona była o tyle ważna, że wreszcie te główne mocarstwa – Francja i Niemcy opowiedziały się za perspektywą unijną dla Ukrainy. I to był najważniejszy przekaz, który stamtąd popłynął, z którego można wyciągać wnioski, że nie będzie żelaznej kurtyny na wschodnich granicach NATO i UE” – powiedział Lorenz.

Lorenz stwierdził też, że odblokowanie portu w Odessie jest sprawą wyjątkowo skomplikowaną. „Rosji zależy na wywołaniu kryzysu żywnościowego. Ale z drugiej strony Ukrainie zależy na zablokowaniu podejścia do Odessy, bo chce bronić Odessy. Znalezienie rozwiązania tutaj nie będzie łatwe, w zasadzie wydaje mi się, że jest niemożliwe. W tym momencie jedno, co jest możliwe, to szukanie alternatyw drogą lądową i potem przez porty z innych miast” – mówił. „Nikt nie wyśle sił na Morze Czarne, żeby siłą odblokować szlaki komunikacyjne” – dodał Lorenz.

Cała rozmowa wkrótce na RMF24.pl.