Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Wiceminister finansów: w 2023 roku z pewnością dotknie nas drożyzna

Zdjęcie ilustracyjne

„Z pewnością dotknie nas drożyzna w 2023 roku, ale w skromniejszym stopniu niż w roku bieżącym” – mówił wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24. Jego zdaniem największe zagrożenia, jakie stoją przed Polską w nadchodzącym roku, to „spowolnienie gospodarcze i spadek poziomu inwestycji, stąd też tak duże znaczenie mają środki z Krajowego Planu Odbudowy i całej polityki spójności oraz ze wszystkich możliwych źródeł, które będą pobudzać gospodarkę.”

Soboń przekonywał, że „KPO nam się opłaca nie tylko dlatego, że będziemy musieli mniej pożyczyć i będziemy mieli więcej na inwestycje, ale także dla naszej własnej kieszeni.” Dodał, że „będziemy się rozwijać o 0,6-1 p.p. PKB szybciej, co w przyszłym roku – przy takim spowolnieniu gospodarczym – oznacza jedną trzecią naszego rozwoju, czyli naprawdę silny impuls”.

Czy zatem Polska spuści z tonu w rozmowach z Brukselą? „Nie tyle chodzi o spuszczanie z tonu, co wykorzystywanie szans, żeby Polska była silna. Polska silna to Polska silna militarnie, a my dzisiaj potrzebujemy gigantycznych środków na zbrojenia – wydajemy około 140 mld zł na zbrojenia” – mówił wiceminister finansów.

Kiedy więc możemy spodziewać się zakończenia negocjacji na temat KPO – zarówno z Komisją Europejską, jak i wewnątrz Zjednoczonej Prawicy? „Myślę, że wszystko to rozgrywać się będzie w najbliższych tygodniach. Myślę, że w styczniu” – odpowiedział Soboń.

Więcej na RMF24.pl.