Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

W Rzeszowie powstanie najnowocześniejsza w środkowo-wschodniej Europie baza techniczna samolotów szerokokadłubowych

Zdjęcie ilustracyjne

Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu lotniczym. Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka powstaje najnowocześniejsza w środkowo-wschodniej Europie baza techniczna samolotów szerokokadłubowych LOT Aircraft Maintenance Services. W pierwszej fazie budowy powstanie hangar, w którym zatrudnienie znajdzie ok. 400 osób. W obiekcie będą serwisowane największe statki powietrzne z całego świata.

Obiekt przeznaczony będzie do obsługi technicznej samolotów wąskokadłubowych i wszystkich dwusilnikowych samolotów szerokokadłubowych, w tym największej tego typu maszyny, czyli Boeinga 777X w wersji 10. W zależności od konfiguracji, pojemność samolotów, które będą obsługiwane w hangarach LOTAMS liczy od 200 do nawet 550 pasażerów. Gabaryty tych statków powietrznych sprawiają, że wymagają one specjalnych przestrzeni do serwisowania. Taka przestrzeń powstanie w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka (start prac datowany jest na pierwszy kwartał 2022 r.) i będzie to najnowocześniejsza w naszej części Europy baza techniczna zdolna do kompleksowej obsługi samolotów o kodach C, D, E.

Ponieważ bezpieczeństwo w ruchu powietrznym jest priorytetem dla lidera obsługi technicznej LOTAMS, pierwsze samoloty trafią do ultranowoczesnego serwisu już w połowie 2023 r. Tymczasem trwają prace przygotowawcze, w skład których wchodzi m.in. szkolenie przyszłych kadr oraz współpraca ze szkołami technicznymi, między innymi z Podkarpacia. Unikatowy na skalę europejską serwis jest kolejnym elementem, który będzie mieć bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pasażerów.

Firma konsultingowa SAFEGE S.A.S Oddział w Polsce jako Inżynier Kontraktu całościowo zarządza procesem inwestycyjnym polegającym na zaprojektowaniu i budowie obiektów budowlanych do obsługi technicznej, napraw lub remontów statków powietrznych.

 (ip)