Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Uniwersytet Rzeszowski w ramach programu „Solidarni z Białorusią”

Zdjęcie ilustracyjne

26 lipca o godz.  9.00 (bud. A3) zakończy się oficjalnie kurs języka polskiego dla kandydatów na studia w Polsce, który jest realizowany przez Centrum Polonijne UR pod kierownictwem dr Małgorzaty Kułakowskiej w ramach realizacji Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego „Solidarni z Białorusią”.  

Stypendyści tego programu to studenci, którzy zostali usunięci z uczelni na Białorusi za udział w pokojowych protestach przeciw sfałszowanym wyborom. W Centrum Polonijnym
UR uczyli się języka polskiego, poznawali polską historię i kulturę oraz przygotowywali do kontynuacji studiów w Polsce. Na Uniwersytecie Rzeszowskim uczyło się w sumie 23 osoby w 2 grupach. Jedna grupa miała zajęcia zdalne – były to osoby mieszkające w różnych miejscach w Polsce, między innymi w ośrodkach dla uchodźców. Druga grupa była od stycznia w Rzeszowie. Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią jej członkowie uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych.

Na kursach języka polskiego w całej Polsce przebywało około 900 studentów z Białorusi. Był to pierwszy etap wsparcia młodych ludzi, którzy ze względu na sytuację w ich kraju, mogliby stracić szansę na otrzymanie wyższego wykształcenia. Kolejnym są studia na jednej z polskich uczelni, które solidarnie zaoferowały możliwość bezpłatnego studiowania w Polsce.  Wśród nich jest także Uniwersytet Rzeszowski.  Obecnie słuchacze są już po rekrutacji na studia, niektórzy wybrali studia na UR. 22.07 będą mieli egzamin końcowy ze znajomości języka polskiego.

26 lipca, oprócz rozdania świadectw ukończenia kursu, zostanie posadzone na terenie kampusu Rejtana drzewo upamiętniające pobyt na naszej uczelni osób, które odważyły się wyjść na ulice i bronić demokracji w swoim kraju.

Studenci z Białorusi sami wybrali napis, który zostanie umieszczony na tablicy upamiętniającej wydarzenie „Horka pakinuć zamielku rodnuju i Ciabie, drahi mój narodzie” (Gorzko porzucać ojczyznę i Ciebie mój drogi narodzie) – są to słowa powstańca styczniowego, bohatera narodowego Polski, Litwy i Białorusi – Konstantego Kalinowskiego, który jest patronem programu.

Uroczystość będzie też okazją do wspomnień z kursu, których – mimo pandami – nie zabraknie. Uczestnicy zwiedzali nasze województwo – byli na trzydniowej wycieczce w Bieszczady. Brali udział w spotkaniu on-line ze studentami i pracownikami  Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa, na którym opowiedzieli o sytuacji na Białorusi. Przez 7 miesięcy roku byli aktywnymi członkami naszej wspólnoty akademickiej.

(ip)