Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Sprzedawali ?lewe? bilety. 11 ochroniarzy odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Fot. Policja

RZESZÓW. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Rzeszowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. 11 pracowników firmy ochroniarskiej zostało zatrzymanych. Oszukiwali przy sprzedaży biletów wstępu do Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie. Podejrzani wyłudzili co najmniej 120 tysięcy złotych, sprzedając bilety przy użyciu nieautoryzowanej kasy fiskalnej.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zainteresowali się tą sprawą wiosną tego roku. Przez kilka miesięcy przyglądali się pracy ochroniarzy, pracujących na terenie zamku w Krasiczynie. Zbierali dowody ich nielegalnej działalności. Potwierdzili, że ochroniarze część biletów wstępu sprzedawali wykorzystując nieautoryzowaną kasę fiskalną. Pięniędzmi dzielili się między sobą. Taki dzienny utarg wynosi, – w zależności od dnia – od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Część biletów była sprzedawana legalnie, tak aby nie wzbudzać podejrzeń właściciela obiektu. Zresztą obie kasy znajdowały się w jednym pomieszczeniu, stały obok siebie. W poniedziałek rano, policjanci zatrzymali 11 pracowników ochrony. Przeszukali ich mieszkania, pomieszczenia, w których pracują. Zabezpieczyli komputery, telefony i dokumentację księgową.

Poważne zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu przedstawiła podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wyłudzili co najmniej 121 tysięcy złotych, wprowadzając do obiegu „lewe” bilety. Działali co najmniej od czerwca do września tego roku. Ten czyn zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Jeden z podejrzanych, 43-letni kierownik ochrony, usłyszał zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Jemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani to mieszkańcy Podkarpacia w wieku od 37 do 60 lat. Wobec 10 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju. Jednego z podejrzanych sąd tymczasowo aresztował na 3 miesiące warunkowo zastrzegając, że środek zapobiegawczy zostanie uchylony po wpłaceniu w terminie 7 dni, 10 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.