Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Rzeszowscy policjanci sprawdzają, czy pasażerowie autobusów zakrywają usta i nos

 

Policjanci ruchu drogowego sprawdzają, czy pasażerowie autobusów zakrywają usta i nos, podróżując komunikacją publiczną. Powodem kontroli są sygnały, że wielu pasażerów lekceważy ten obowiązek. Z prośbą o wzmożenie kontroli zwrócił się do rzeszowskiej komendy Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Podczas kontroli policjanci ujawnili 13 osób bez maseczek, 12 z nich pouczyli. Policjanci przypominają, że niestosowanie się to tego nakazu jest wykroczeniem, za które policjant może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Policja przypomina że od 16 kwietnia na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa. Mimo zniesienia części ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, poluzowanie obowiązku zakrywania ust i nosa dotyczy przestrzeni otwartych oraz obszarów zamkniętych, w których da się zachować zasady dystansu. Maseczki nadal obowiązują np. w sklepach czy galeriach handlowych oraz w środkach komunikacji publicznej.

W związku z informacjami, że wielu pasażerów komunikacji publicznej nie stosuje się do tego obowiązku, policjanci ruchu drogowego rozpoczęli wzmożone kontrole autobusów pod kątem respektowania nakazu. Podczas kontroli prowadzonych w środę i czwartek funkcjonariusze sprawdzili 123 autobusy, przede wszystkim komunikacji miejskiej, skontrolowali 775 pasażerów. Podczas kontroli ujawnili 13 osób nie stosujących się do obowiązku zasłaniania nosa i ust. 12 osób policjanci pouczyli.

Mimo, że jest to tylko niewielki odsetek pasażerów, niespełna 2 procent ogółu skontrolowanych osób, pamiętajmy, że zakrywanie ust i nosa ma na celu ochronę nie tylko nas samych, ale przede wszystkim współpasażerów i innych osób. Kontrole będą kontynuowane.

źródło: policja.pl