Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Nowa siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Minister Sprawiedliwości podpisał akty notarialne z miastem

Fot. gov.pl

RZESZÓW. Dzięki podpisanym dziś, 29 lipca br., w Rzeszowie przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i prezydenta miasta Tadeusza Ferenca trzem aktom notarialnym Sąd Okręgowy w Rzeszowie zyska nowoczesną siedzibę, a Zamek Lubomirskich będzie w przyszłości gościć podkarpackie instytucje kultury. Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansuje całość inwestycji.

– To historyczny dzień dla Rzeszowa. Dokumenty, jakie podpisujemy, sprawią, że piękny zamek przejdzie w ręce gospodarzy miasta, by służyć jego mieszkańcom. Przygotowujemy dużą inwestycję dla sądownictwa i dla tych, którzy w nowym gmachu będą szukać sprawiedliwości, a także dla sędziów, prokuratorów, adwokatów oraz urzędników, którzy zyskają godne warunki pracy – podkreślił minister Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, dziękując miastu za przekazanie działki pod budowę nowego gmachu.

Minister powiedział też, że gmach ten kojarzy mu się z historią własnej rodziny – to w tym zamku na dożywocie został skazany przed laty przez komunistów jego dziadek – żołnierz WiN. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc obiecał, że na Zamku Lubomirskich znajdzie się tablica upamiętniająca ofiary prześladowań władz komunistycznych.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który pochodzi z Podkarpacia, szczególnie zaangażował się w przygotowanie inwestycji. – Perła w koronie regionu wraca na swoje miejsce. Czekaliśmy na to dziesiątki lat – mówił podczas uroczystości. Podkreślił, że sprawa inwestycji nie była łatwa, bo pierwotnie oferowana przez Rzeszów działka nie nadawała się – według biegłych – pod planowaną inwestycję i konieczne było szybkie znalezienie innej lokalizacji sądu. Dzięki doskonałej współpracy Ministerstwa z władzami Rzeszowa znaleziono ją na osiedlu Drabinianka. Budowa gmachu sądu trwa zwykle w Polsce ok. trzech lat. Marcin Warchoł wyraził jednak nadzieję, że w Rzeszowie uda się zakończyć całą inwestycję nieco szybciej.

W setną rocznicę tzw. cudu nad Wisłą

Obecny na konferencji prasowej ks. Biskup Senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny wyraził radość, iż tak ważna inwestycja rozpoczyna się w setną rocznicę tzw. cudu nad Wisłą. Wyraził też uznanie dla pracy „sług prawa” i  zachęcał do służby dla dobra ojczyzny, dla dobra wspólnego. – Polonia semper fidelis, Resovia semper fidelis – powiedział.

Nowy budynek jest Sądowi Okręgowemu w Rzeszowie niezbędny. Już dziś z braku miejsca niektóre rozprawy muszą się odbywać w gmachu sądu rejonowego. Zamek Lubomirskich to czwarty co do wielkości tego typu zabytkowy obiekt w Polsce.

W czasie wizyty na Podkarpaciu Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro spotkał się też m.in. z kobietami i dziećmi uzyskującymi pomoc z Funduszu Sprawiedliwości w Bojanowie oraz odwiedził Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nowej Dębie. W Tuszowie Narodowym złożył także kwiaty pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego.

źródło: gov.pl (Ministerstwo Sprawiedliwości)