Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Rzeszów 9. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

Zdjęcie ilustracyjne

RZESZÓW. Niemal 176 tys. kilometrów przejechał przeciętny samochód w Rzeszowie. W województwie podkarpackim to najlepszy wynik. Spośród innych miast wojewódzkich wyżej w rankingu znalazło się jedynie kilka: Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków i Warszawa. Jednocześnie od Warszawy, która jest liderem zestawienia, stolicę województwa podkarpackiego dzieli różnica w średnim przebiegu samochodów na poziomie 17 tys. km.

Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Kierowcy z Rzeszowa deklarują średni przebieg swoich samochodów na poziomie 176 tys. km. W rezultacie to miasto zajęło wysokie 9. miejsce w rankingu. Inne miasta z województwa podkarpackiego, które znalazły się w zestawieniu, uplasowały się niżej. Mielec zajął 13. miejsce (177 tys. km), Stalowa Wola 50. miejsce (191 tys. km), a Przemyśl 62. miejsce (196 tys. km).

Wysoka pozycja Rzeszowa w rankingu ma swoje odzwierciedlenie w wysokości składki OC. W III kwartale bieżącego roku kierowcy z Rzeszowa za OC płacili średnio 625 zł. To mniej od średniej krajowej (678 zł), ale więcej od średniej wojewódzkiej (554 zł). Jeżeli spojrzeć na ceny OC w innych miastach wojewódzkich, to Rzeszów znalazł się w czołówce zestawienia – mniej za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową płacili jedynie właściciele samochodów z Opola (615 zł). Drożej było np. w Kielcach (651 zł).

Deklarowany przebieg auta to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny polisy. Na cenę OC wpływa także historia ubezpieczenia kierowcy czy dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być: sieć i rodzaj dróg, którymi się porusza, liczba ich użytkowników i statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji  lub wypadku w tym regionie – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

źródło: rankomat.pl