Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„Rosja zmierza ku cywilizacyjnej i gospodarczej przepaści”

Zdjęcie ilustracyjne

Były premier Szwecji w RMF FM: Rosja zmierza ku cywilizacyjnej i gospodarczej przepaści

„Rosja zmierza ku cywilizacyjnej i gospodarczej przepaści. Ta ich katastrofa oczywiście nie nastąpi natychmiast, ale Rosja spadnie do trzeciej gospodarczej ligi. Zostanie odizolowana. W najbliższych latach Rosja poniesie bolesne konsekwencje napaści na Ukrainę. Prędzej czy później to doprowadzi do politycznej zmiany. Ludzie zaczną pytać kto na nich sprowadził to nieszczęście. I odpowiedzą sobie, że tą osobą jest Władimir Putin” – powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM Carl Bildt, były premier Szwecji.

Polityk odpowiedział też na pytanie, czy ktokolwiek będzie w stanie pociągnąć Władimira Putina do odpowiedzialności. „Obawiam się, że nie uda nam się powołać międzynarodowego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych. Rosja ma bowiem możliwość zawetowania tego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Natomiast prędzej czy później Putin zostanie osądzony w Rosji. Bo to, co się dzieje, będzie w dłuższej perspektywie oznaczało dla tego kraju katastrofę. I za to osądzi go co najmniej historia” – zwrócił uwagę.

Zauważył też, że pierwsze postępowania przeciwko Rosji już się rozpoczęły, choćby w Międzynarodowym Trybunale Karnym. „Ważne, że to się dzieje, natomiast obawiam się, że na koniec nie da się postawić Putina przed tym trybunałem. Rosja będzie to blokować i wetować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tak jak to – swoją drogą – robili kiedyś Amerykanie” – dodał.

Więcej na RMF24.pl