Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Rekordowe zainteresowanie grantami Podkarpackiego Centrum Innowacji. Wartość złożonych wniosków to ponad 42 mln zł

178 wniosków na łączną kwotę ponad 42 mln zł to wynik zakończonego właśnie naboru do Programu grantowego PCI. To pokazuje ogromne zainteresowanie projektem i zaangażowanie podkarpackich uczelni. Aż 159 projektów zakłada opracowanie technologii wpisujących się w kierunki szczególnie istotne dla rozwoju Podkarpacia.

Zakończony właśnie nabór wniosków do Programu grantowego to już trzecia edycja konkursu którego organizatorem jest PCI.W jego ramach podkarpaccy naukowcy mogą aplikować o granty na realizację prac badawczo-rozwojowych. Ich celem jest między innymi tworzenie prototypów oraz innowacyjnych technologii.Do konkursu wpłynęło aż 178 wniosków. Dla porównania, podczas pierwszej edycji konkursu było to 101 wniosków zaś drugiej 143.Łączna kwota wnioskowana wynosi 42,17 mln zł i jest zdecydowanie wyższa niż miało to miejsce w dwóch poprzednich naborach; odpowiednio było to: 14,7 mln zł. i 22 mln zł.

Po raz pierwszy zasady konkursu umożliwiały aplikowanie wszystkim uczelniom z Podkarpacia prowadzącym działalność naukową. Wśród złożonych wniosków 106 (na kwotę 23,33 mln zł) to projekty pochodzące z Politechniki Rzeszowskiej, 60 (na 16,31 mln zł) z Uniwersytetu Rzeszowskiego, pięć (na 0,95 mln zł) z WSIiZ w Rzeszowie, trzy (na 0,69 mln zł) z PWSTE w Jarosławiu oraz po dwa z WSPIA w Rzeszowie (na 0,51 mln zł) i KPU w Krośnie (na 0,38 mln zł). Kwoty wnioskowanego, pojedynczego grantu wynoszą od 68,1 tys. do 499,97 tys. zł., a średnia wartość projektu to ok. 237 tys. zł.

Przebieg konkursu oraz jego efekty widoczne już na obecnym, bardzo wczesnym etapie analizy złożonych projektów, są powodem do dużego zadowolenia i satysfakcji. Mamy rekordowe zainteresowanie jeżeli chodzi o  liczbę wniosków i kwotę, o jaką aplikują uczelnie. W ramach III naboru wprowadziliśmy zasady, dzięki którym przyznane przez PCI granty będą mieć faktyczny wpływ na rozwój regionu. Jedną z nich jest priorytetowe traktowanie tzw. „projektów kierunkowych”, które zakładają opracowanie innowacji wpisujących się w najnowsze trendy technologiczne, a zarazem najbardziej istotnych dla rozwoju województwa. Takich projektów wpłynęło do konkursu aż 159: najwięcej z nich dotyczy „Spersonalizowanej medycyny” (47) oraz „FoodTech” i „Zrównoważonej i ulegającej biodegradacji alternatywy dla klasycznych materiałów” (po 27).– mówi  Krzysztof Borowicz, Dyrektor ds. Rozwoju technologii w PCI.

Zasady konkursu zachęcały do tworzenia Zespołów złożonych z naukowców pracujących w różnych uczelniach, co ma na celu lepszą integrację środowiska naukowego, wymianę wiedzy, doświadczenia i budowanie wspólnego potencjału badawczo-naukowego regionu. – Takich projektów międzyuczelnianych jest aż 114, a tworzących je członków Zespołów – 663. W 152 projektach planowane jest łączenie co najmniej dwóch dziedzin naukowych, najwięcej z nich integruje prace B+R z dziedziny nauk inżynieryjno – technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych (51). Wszystkie te wartości pokazują tendencję wzrostową jeżeli chodzi o skalę i zasięg Programu grantowego PCI i świadczą o tym, że jest on bardzo potrzebny i pozytywnie odbierany w środowisku naukowym regionu. Widoczny jest również ogromny zasób pomysłów, jakie dzięki grantom PCI oraz zaangażowaniu uczelni i naukowców można przekształcić na nowe, innowacyjne technologie tworzone i wdrażane na Podkarpaciu – podkreślił Krzysztof Borowicz.

Spośród złożonych projektów, 119 wpisuje się w Regionalną Inteligentną Specjalizację (RIS) Województwa Podkarpackiego „Jakość życia”, 27 w RIS „Informacja i telekomunikacja”, 21 w RIS „Lotnictwo i kosmonautyka” a 11 w specjalizację „Motoryzacja”. Najwięcej projektów dotyczy tematyki „Ochrona zdrowia oraz technologie medyczne” (49). Kolejnym etapem konkursu jest ocena formalna złożonych wniosków.

Podczascałego okresu trwania naboru, Podkarpackie Centrum Innowacji prowadziło szkolenia i konsultacje, w których udział wzięło ponad 500 uczestników. Eksperci PCI udzielali informacji dotyczących zasad konkursu, obsługi dedykowanego systemu on-line oraz kwestii merytorycznych w obszarze finansowania projektów B+R. Wnioskodawcy, mogli również skorzystać z indywidualnych konsultacji, które odbywały się zdalnie.

Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Podkarpackie Centrum Innowacji” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

(ip)