Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Prymas Polski: Szczepienia to akt troski i odpowiedzialności za najbliższych

Fot. youtube.com

W internetowej części rozmowy Krzysztof Ziemiec pytał prymasa Polski o to, czy tuż przed czwartą falą pandemii,  kościół planuje aktywnie włączyć się w promocje szczepień. Abp Wojciech Polak stwierdził, że szczepienia to jedyna droga do pokonania koronawirusa. Według hierarchy, to także akt troski i odpowiedzialności za najbliższych.

Różne parafie włączają się w akcje szczepień. Punkty otwierają się przy kościołach, aby ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na szczepienie, mogli z tego skorzystać”. Na pytanie czy w obliczu wzrostu zakażeń, Kościół zdecydowałaby się na udostępnienie świątyń tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców, prymas odpowiedział, że kościoły przestrzegają zasad pandemicznych oraz zaznaczył, że nawet w Watykanie nie ma takich rygorów, bo miejsca kultu religijnego są wyłączone z obowiązku okazywania dokumentów potwierdzających szczepienie.

W drugiej części rozmowy abp Wojciech Polak został zapytamy o zjawisko migracji oraz o to, jak Kościół zamierza włączyć się w pomoc imigrantom. Prymas Polski odpowiedział, że zgodnie z nauką Boga, człowiekowi, który ucieka przed wojną i potrzebuje pomocy należy okazać akt człowieczeństwa. Metropolita gnieźnieński podkreślił, że Kościół katolicki poprzez Caritas już bardzo aktywnie włączył się w pomoc imigrantom z Afganistanu. „To są konkretne projekty – pomoc prawa, językowa, psychologiczna. Organizujemy zbiórki, chcemy działać i być gotowi aby pomagać”.   

Krzysztof Ziemiec pytał również o to, czy do szkół należy wprowadzić więcej nauki chrześcijańskiej. Jest to związane ze słowami ministra Przemysława Czarnka, który zapowiedział, że dzieci powinny poznawać więcej treści związanych z Janem Pawłem II czy Stefanem Wyszyńskim. Prymas Polski odpowiedział, że z nauk przyszłego beatyfikowanego kardynała można czerpać dużo wiedzy, ale zamiast jedynie studiować zapiski kard. Wyszyńskiego, w szkołach powinno nauczać się o jego ważnej roli w powojennej historii Polski i o tym, że przyczynił się do pojednania polsko-niemieckiego.

źr.:Rmf24.pl