Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Prof. Horban: Choroba dotyka wszystkich, na oddziałach są głównie teraz antyszczepionkowcy

„Choroba dotyka wszystkich, na oddziałach są głównie teraz antyszczepionkowcy” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Horban. Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze przekonywał, że ta nie jest za wprowadzeniem lockdownu. „Jeżeli zamykać szkoły, to bardzo lokalnie – zamykamy tam, gdzie są duże ogniska” – mówił i jak dodał, takie sytuacje już mają miejsce.

„Odpowiedź immunologiczna na szczepionkę jest mniej więcej podobna do odpowiedzi w przypadku innych wirusowych chorób – tzn. pojawia się po tygodniu i utrzymuje się być może przez nawet pół roku” –  tłumaczył prof. Horban na antenie RMF FM działanie szczepionki przeciwko Covid-19. Zapytany o to, dlaczego na pewne choroby szczepimy się raz w życiu, a na niektóre kilkukrotnie wyjaśnił, że zależy to zarówno od patogenu, jak i od szczepionki.

Robert Mazurek pytał także o to, czy na Covid-19 będziemy musieli się doszczepiać sezonowo: „Tego nie wiem, bo to nowa jednostka chorobowa, nowy wirus, nowe szczepionki” – skomentował przewodniczący Rady Medycznej przy premierze.

„Znamy takich, którzy zaszczepili się, zachorowali i niestety zeszli z tego padołu. Szczepionka nie zabezpiecza w 100-procentach przed zachorowaniem. Zabezpiecza natomiast prawie w 100-procentach przed ciężkim przebiegiem choroby” – przekonywał profesor.

Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze mówił także, że rada nie opowiada się za wprowadzeniem lockodwnu.  „Sens tzw. lockownu polega na tym, że zamykamy ludzi w domach, blokując jakąkolwiek aktywność poza domem, blokując gospodarkę – po to, żeby umożliwić masie ciężko chorych ludzi odpowiednią opiekę” – tłumaczył prof. Horban.

Dodał też, że eksperci nie są zwolennikami zamknięcia szkół. „Jesteśmy niezbyt dużymi entuzjastami tego pomysłu, ponieważ dzieci chorują relatywnie łagodnie. Jeżeli zamykać szkoły, to bardzo lokalnie – zamykamy tam, gdzie są duże ogniska” – mówił prof. Andrzej Horban.

Cała rozmowa na RMF24.pl