Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Polityk PiS: Klienci mogą wywierać presję na banki. Przenosić lokaty tam, gdzie oprocentowanie jest najwyższe

Fogiel: Klienci mogą wywierać presję na banki. Przenosić lokaty tam, gdzie oprocentowanie jest najwyższe

„Inflacja w znaczącej mierze przyszła do nas z zewnątrz, ale tu gdzie możemy działać – działamy” – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel.

„Drugą stroną monety, którą są rosnące raty kredytów – w wyniku wzrastających stóp procentowych, powinien być wzrost oprocentowania lokat. Staramy się wywierać presję na banki, żeby część tych pieniędzy, które są w obiegu – trafiła na lokaty” – mówi wicerzecznik PiS.

Pytany o to, jak nakłonić prywatne banki, by podnosiły oprocentowanie lokat, polityk odpowiada: „Zmusić jest trudno w warunkach gospodarki rynkowej, i nikt nie zamierza tej gospodarki zmienić. Możemy wywierać presję. Mówić, by klienci banków też wywierali presję. (…) Przenosić lokaty tam, gdzie oprocentowanie jest najwyższe”.

Gość Bianki Mikołajewskiej stwierdza: „Sektor bankowy, który ma żniwa w ostatnich latach, powinien wykazać się pewną odpowiedzialnością”.

Pytany o to, czy są przewidywane modyfikacje jeśli chodzi o program 500 plus, odpowiada: „Program funkcjonuje, ma dobre efekty. Nie przewidujemy na razie zmian”.

Cała rozmowa na RMF24.pl