Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Policja ostrzega przed fikcyjnymi sklepami online. Na co zwrócić uwagę?

Fot. Policja

RZESZÓW. Policja ostrzega przed fikcyjnymi sklepami internetowymi. Zachowajmy czujność, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy często zdarza się nam robić internetowe zakupy na ostatnią chwilę. Nie dajmy zwieźć się ?atrakcyjnym? ofertom ? ostrzegają funkcjonariusze.

Tuż przed okresem Bożego Narodzenia w Internecie znajduje się wiele różnego rodzaju ofert zakupów. Często są to bardzo atrakcyjne propozycje handlowe, które ostatecznie mogą okazać się oszustwem. Zbyt duże rabaty, czy też innego rodzaju obniżki itd. powinny zwrócić naszą uwagę. By ustrzec się przed oszustwem należy poświęcić czas na dokładne sprawdzenie konkretnej oferty handlowej.

Co należy sprawdzić?

  • sprawdzić, czy na stronie internetowej zawarte są dane teleadresowe podmiotu tj. jego nazwa (czasami imię i nazwisko właściciela) adres, dane w postaci NIP, REGON, nr telefonu, faxu, adres poczty email
  • przeprowadzić analizy rynku ? porównania w innych sklepach ceny wybranego towaru, czy nie odbiega ona w drastyczny sposób od średnich cen rynkowych
  • w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej sprawdzić podmiot w rządowych rejestrach, działających w sieci Internet, tj.
  • Krajowy Rejestr Sądowy Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzący rejestr prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek, oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej ? dla prowadzących działalność gospodarczą indywidualną
  • zweryfikować opinie o sklepie bądź sprzedawcy na dostępnych stronach internetowych, np. ceneo.pl, opineo.pl itp. gdzie należy zwrócić uwagę na ilość opinii, czasokres ich zamieszczenia, oceny pozytywne, negatywne
  • w miarę możliwości unikać przedpłat wybierać w miarę możliwości opcję płatności przy odbiorze towaru (wysyłka za pobraniem)
  • sprawdzić, czy połączenie ze sklepem jest dokonywane za pośrednictwem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia o czym świadczy określenie stosownego protokołu w adresie strony, powinno być ?https://:? a nie http://, sprawdzenie ważności certyfikatu bezpieczeństwa dla danej witryny.