Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podkarpacie: zmarł major Jerzy Krusenstern „Tom”. Ostatni uczestnik bitwy na Kałużówce

Fot. Facebook.com – Armia Krajowa Dębica

PODKARPACIE. Zmarł major Jerzy Krusenstern „Tom”.

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym (27 lipca), w przeddzień 75. rocznicy koncentracji II Zgrupowania AK do akcji „Burza”, odszedł na „wieczną wartę” Śp. mjr Jerzy KRUSENSTERN ps. „Tom” – ostatni uczestnik bitwy na Kałużówce, wielki patriota, przyjaciel młodzieży, uczestnik obchodów rocznicy akcji „Burza” – poinformowała na Facebooku Armia Krajowa Dębica.

Major Jerzy Krusenstern był praprawnukiem rosyjskiego admirała Adama Johanna Krusensterna. We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie polskiego Grodna. W okresie niemieckiej okupacji zaangażował się w działalność w strukturach AK w Obwodzie Dębica (Placówka „Działo”). Po wojnie został aresztowany przez PUBP w Tarnowie. Był jednym z założycieli krakowskiego Muzeum AK. Do chwili śmierci był prezesem Zarządu Głównego NŚZŻAK w Krakowie. 22 sierpnia br. skończyłby 95 lat – informuje AK Dębica.

źródło: Armia Krajowa Dębica (Facebook.com)