Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Telefony komórkowe_kreacje_świąteczne - zobacz na Ceneo

Podkarpacie: mniej sklepów, większa sprzedaż!

W województwie podkarpackim w 2018 roku zmalała liczba sklepów i placówek gastronomicznych. Sprzedaż detaliczna towarów była natomiast wyższa niż rok wcześniej.

W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 15,8 tys. sklepów, w tym 23 hipermarkety. Placówki wyspecjalizowane stanowiły 11,6% wszystkich sklepów. Na jeden sklep przypadało 135 mieszkańców (najwięcej ze wszystkich województw).

Placówek gastronomicznych* na Podkarpaciu w ub. roku było 582, w tym 234 restauracje. Sprzedaż z działalności gastronomicznej wyniosła 670,2 mln zł w tym wpływy ze sprzedaży alkoholu i papierosów 70,8 mln zł. Ogólna sprzedaż detaliczna towarów zamknęła się kwotą 27,1 mld zł. Na jednego mieszkańca województwa podkarpackiego przypadało 12,7 tys. zł.

W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowało o 1,0 tys. sklepów mniej niż rok wcześniej. Mniej było także placówek gastronomicznych (o 117 lokali), w tym restauracji – o 11 placówek. Wzrosła natomiast ogólna sprzedaż detaliczna (o 3,3 mld zł) oraz sprzedaż z działalności gastronomicznej (o 41,2 mln zł).

*Placówki, w których liczba pracujących przekraczała 9 osób.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie