Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Podejrzani o legalizację samochodów z kradzieży

RZESZÓW. Rzeszowska Prokuratura Okręgowa zajmuje się nadzorowaniem postępowania, które toczy się przeciwko trzem mężczyznom. Są podejrzani o sprowadzanie i legalizację na terenie Polski samochodów osobowych, które pochodziły z kradzieży dokonywanych na terenie Hiszpanii.

Od kilku miesięcy Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie i funkcjonariusze CBŚP prowadzili intensywne czynności zmierzające do ustalenia grupy osób, która sprowadzała na teren Podkarpacia samochody osobowe m-ki Volkswagen oraz Seat, które następnie na podstawie podrobionych lub przerobionych umów kupna sprzedaży, hiszpańskich dowodów rejestracyjnych i hiszpańskich kart badań technicznych były sprzedawane poprzez legalnie zarejestrowane komisy samochodowe prowadzone przez podejrzanych. Często cena sprzedawanych pojazdów była niższa od ich wartości rynkowej, co zachęcało potencjalnych klientów do zakupu. Niejednokrotnie zaciągali oni na ten cel wieloletnie kredyty ? informuje Prokuratura Okręgowa.

Olbrzymie straty

Dzięki przeprowadzonym czynnościom policja odzyskała i zabezpieczyła 21 pojazdów osobowych, które miały numery VIN pojazdów, które aktualnie użytkowali obywatele Hiszpanii. Przeprowadzone badania samochodów przyczyniły się do odczytania pierwotnych oznaczeń, które naniósł producent. Według ustaleń, każdy z odzyskanych samochodów został utracony poprzez kradzież w Hiszpanii. Wartość poniesionych szkód przez pokrzywdzonych przekracza milion złotych.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie postawiała zatrzymanym osobom od kilku do nawet kilkunastu zarzutów. Podejrzanym grozi nawet osiem lat pozbawienia wolności. Sprawa ma nadal charakter rozwojowy.