Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„Po raz pierwszy od 20 lat liczba prób samobójczych przekroczyła 12 tys.”

Zdjęcie ilustracyjne

„Pierwszy raz od 20 lat liczba prób samobójczych przekroczyła 12 tys. Przy czym niestety blisko połowa tych prób zakończyła się śmiercią osoby, która targnęła się na swoje życie” – mówiła Joanna Sadzik w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. „Przerażającą liczbą jest to, że 12 mln razy mniej kontaktowaliśmy się z lekarzem, również z lekarzem psychiatrą” – dodała szefowa stowarzyszenia „Wiosna”.

Joanna Sadzik mówiła też, że samotność w czasie pandemii nie jest jedynie problemem seniorów. „W moim miejscu pracy jest mnóstwo młodych osób, które mieszkają samodzielnie. Mają czasem kota czy psa, ale one też są same. I, pracując zdalnie, widzimy się przez komputer czy kamerkę. Łatwo jest nie zauważyć, że u kogoś coś się zmieniło” – mówiła prezes „Wiosny”.

Radziła też, żeby jak najczęściej pytać osoby, z którymi kontaktujemy się zdalnie o ich samopoczucie: „Żebyśmy zadawali proste pytania: jak się masz? Mogę ci w czymś pomóc? Jak twój nastrój? Według badań 50 proc. nastolatków mówi, że w ciągu ostatnich kilku tygodni nikt nie zapytał ich, jak się czują” – dodała Joanna Sadzik.

źródło: Rmf24.pl