Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

PILNE! Będzie waloryzacja 500 plus?

Zdjęcie ilustracyjne

„W tej chwili waloryzacja dotyczy przede wszystkim rent i emerytur. Ostatnio była wysoka. Już za chwilę pierwsi emeryci otrzymają te wyższe świadczenia. Jeśli chodzi o inne programy, to na razie nie ma takich planów” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel. Dopytywany o to, czy w takim nie planów podniesienia świadczenia 500 plus do kwoty 700 zł, odpowiedział: „W tym momencie nie ma (…) i w najbliższej przyszłości nie będzie. Cały czas będziemy oczywiście analizować sytuację budżetową, sytuację polskich rodzin. Gdzieś na zawsze nie jestem w stanie tego wykluczyć, ale w tym momencie nie ma takich decyzji”.

„Na razie nie ma decyzji o zmianach w składzie prezydium” – tak nowy szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych odpowiedział na pytanie, czy Przemysław Czarnecki będzie dalej jego zastępcą. „Został zawieszony w prawach członkach partii, ale członkiem klubu PiS pozostaje i praw poselskich nie stracił” – komentował rzecznik PiS. Dodał, że o tym, co dalej będzie się działo w sprawie posła, który pijany spędził noc w izbie wytrzeźwień, zdecyduje rzecznik dyscyplinarny poseł prof. Karol Karski.

Łukasz Mejza na listach PiS?

Na antenie RMF FM Radosław Fogiel potwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić ustawę o sędziach pokoju. „Cały problem z tą ustawą tkwi w tym, że ta wizja, którą przedstawia Paweł Kukiz (…) w Polsce rozbija się o ograniczenia konstytucyjne. Musi kandydat na sędziego przejść przez KRS, musi zostać powołany przez prezydenta. Jest koncepcja, żeby to zmiksować. Wątpliwości ma jeszcze Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiem, że Paweł Kukiz z nimi rozmawia, ale naszą intencją jest, żeby ta ustawa była” – podkreślił Fogiel.

Robert Mazurek pytał też swojego gościa o to, czy Łukasz Mejza znajdzie się w przyszłości na listach Prawa i Sprawiedliwości. „Nie wiemy naprawdę, jak będzie wyglądać sytuacja w przyszłości, jakie będą nasze uzgodnienia z koalicjantami” – tłumaczył.

„Jeżeli Donald Tusk chce być premierem, to niech debatuje z urzędującym premierem”

W Porannej rozmowie w RMF FM pojawił się też temat debaty Donald Tusk – Jarosław Kaczyński. Przewodniczący PO Donald Tusk kilka dni temu odrzucił zaproszenie TVP Info do programu, w którym miał też wziąć udział premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik PO Jan Grabiec przekazał, że Tusk jest gotowy na debatę „z prawdziwym liderem”. „Jeżeli mamy w ten sposób mówić, to ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że w takim razie czemu ktokolwiek ma debatować z Donaldem Tuskiem, jak mógłby debatować z jakimś prawdziwym przywódcą?” – pytał Fogiel.  „Jeżeli Donald Tusk chce być premierem – a jak rozumiem takie ma aspiracje – to niech debatuje z urzędującym premierem. Była taka możliwość”  – dodał.

Czy są szanse na rozmowę Tusk – Kaczyński? „Jarosław Kaczyński jest dzisiaj szefem obozu Zjednoczonej Prawicy i spotyka się z Polakami” – mówił Fogiel. Zapytany przez Roberta Mazurka, czy Donald Tusk nie jest Polakiem, odpowiedział: „Donald Tusk może pójść (na spotkanie z prezesem PiS – przyp. RMF FM) jeżeli będą jeszcze miejsca na sali, to oczywiście, każdego zapraszamy. Ale poważnie rzecz biorąc, to nie widzę takiej konieczności. Donald Tusk chciałby wrócić do takiego stanu świadomości, kiedy on był premierem. Nie zauważył, że minęło już 15 lat, a dzisiaj jego dokonania niech się mierzą z dokonaniami rządu premiera Morawieckiego” – tłumaczył.

Więcej na RMF24.pl.