Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Paweł Kowal: Polska może liczyć na większość państw NATO

Zdjęcie ilustracyjne

Kowal: Polska może liczyć na większość państw NATO

Krzysztof Berenda zapytał swojego gościa w Rozmowie w Południe w RMF FM, na którego z sojuszników, oprócz USA, Polska mogłaby liczyć w razie zagrożenia. „Bez wątpienia takim państwem jest Wielka Brytania i większość państw NATO” – powiedział Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W dalszej części Rozmowy w południe w RMF FM padło pytanie o jesienne wybory parlamentarne. Kowal przyznał, że zakłada kandydowanie do Sejmu. „Wiele wskazuje na to, że tak. Nie ma jeszcze ułożonych list, do tego jeszcze kawał drogi. Pierwszy odruch jest taki, że tak” – powiedział Kowal.

Polityk apelował przy tym o spokój, jeśli chodzi o konfigurację, w jakiej opozycja wystartuje w jesiennych wyborach do Sejmu. „Prawa jest taka, że najlepiej pójść jedną listą, czasu jest jeszcze sporo. (…) To, co się komuś dzisiaj wydaje, za trzy czy cztery miesiące może być nieaktualne” – stwierdził poseł KO.

W jego ocenie, powstanie jednej wspólnej listy opozycji jest jeszcze możliwe. „Wiem, że tego tak nie widać, ale w polityce bardzo ważnym elementem jest dynamika” – przekonywał Paweł Kowal.

Co z programem 500 plus?

Jak dodał, nie należy też zbytnio przywiązywać wagi do wypowiedzi poszczególnych liderów partyjnych. „To, co dzisiaj jest powiedziane, wczoraj było powiedziane, czy przedwczoraj, naprawdę w takiej normalnej, realnej polityce jeszcze o niczym nie świadczy, co będzie za trzy czy cztery miesiące. Jeszcze nie wiemy co PiS-owi strzeli do głowy” – zaznaczył Kowal.

„Naszym zadaniem w polityce wewnętrznej jest skutecznie zamienić rząd na inny, który będzie mógł efektywnie zmieniać Polskę w dziedzinie gospodarki, ale wymiarze sprawiedliwości” – dodał poseł KO.

Według niego, istotne kwestie to także poprawa dostępności do służby zdrowia oraz kondycji finansów państwa – sprawdzenie „gdzie Prawo i Sprawiedliwość wyprowadzało pieniądze”. „Pierwsza rzecz, którą zrobi mądry rząd, to w ciągu pierwszych tygodni zobaczy, ile mamy pieniędzy w kasie” – wskazał Kowal.

Polityk opowiedział się za utrzymaniem programu 500 plus. „Myślę, że nie ma dzisiaj nikogo, kto uważa inaczej, a podwyższać trzeba wtedy, jak będzie więcej pieniędzy w kasie” – zaznaczył poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zwrócił uwagę, że partie opozycyjne mają wiele punktów stycznych w programach, więc przygotowanie wspólnego planu rządzenia nie powinno być problemem.

Więcej na RMF24.pl