Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Oszustwa metodą „na policjanta” w Rzeszowie. Ważny apel policji

Fot. policja.pl

RZESZÓW. Oszuści cały czas szukają nowych pomysłów lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze, które często stanowią oszczędności naszego życia. Przestępcy posługują się podstępem i podszywają się pod funkcjonariuszy lub podają się za dawno niewidzianych krewnych. W poniedziałek dwoje mieszkańców Rzeszowa padło ofiarą oszusta. Oboje wierzyli przestępcom i przekazali im pieniądze.

W poniedziałek w Rzeszowie doszło do dwóch oszustw dokonanych metodą „na policjanta”. Przestępcy podając się za policjantów, wyłudzili pieniądze od mieszkańców Rzeszowa – 80-letniego mężczyzny i 61-letniej kobiety.

Oszuści działali według znanego schematu. Na telefony stacjonarne pokrzywdzonych, zadzwonił nieznany mężczyzna. Podając się za policjantów i prokuratora, poinformowali rozmówców, że rozpracowują szajkę oszustów, którzy dysponując numerami kont i danymi klientów banków i wybierają z nich pieniądze lub zaciągają kredyty. Dla powodzenia akcji konieczne było wybranie pieniędzy z konta i przekazanie ich rzekomym policjantom. Pokrzywdzeni pojechali do banku i wybrali pieniądze. Dalsze dyspozycje, co do przekazania gotówki, oszuści przekazywali, dzwoniąc na ich telefony komórkowe.

Mężczyzna przekazał pieniądze nieznanej kobiecie, która przyszła do jego mieszkania. Natomiast oszukana kobieta pozostawiła gotówkę w miejscu wskazanym przez oszustów. Podczas całego zdarzenia ich telefony były blokowane przez połączenie z oszustami. Dopiero po pewnym czasie pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani i zawiadomili policjantów.

Policjanci apelują:

Jeśli ktoś podając się przez telefon za policjanta, żąda przekazania pieniędzy, wybrania gotówki z banku – zakończ rozmowę telefoniczną! Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.

Policjanci, prokuratorzy nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

Funkcjonariusze przypominają, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z policją.

źródło: policja.pl