Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Nie żyje dr Krzysztof Ruszel, wieloletni kierownik Muzeum Etnograficznego

Fot. muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

W wieku 77 lat zmarł dr Krzysztof Ruszel – etnograf, muzeolog, badacz kultury ludowej, wieloletni kierownik Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli, oddziału Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Krzysztof Ruszel urodził się 12 kwietnia 1944 r. w Łańcucie. Ukończył studia w zakresie etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę etnografa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, od 1970 r. pełnił funkcję kierownika Działu Etnograficznego, przekształconego w 1990 r. w Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli –  Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, aż do przejścia na emeryturę w 2009 r. W 1975 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Promotorem pracy doktorskiej był prof. Józef Burszta. W 2001 r. został mianowany przez Ministerstwo Kultury kustoszem dyplomowanym – poinformowało Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie.

Równolegle z działalnością muzealną, naukowo-badawczą i edytorską Krzysztof Ruszel zajmował się nauczaniem. W latach 1968-1970 objął asystenturę w Katedrze Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagiellońskiego. W późniejszych latach prowadził wykłady z etnografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Studium Kulturalno-Oświatowym kształcącym choreografów. W roku 1985 został laureatem Nagrody im. Franciszka Kotuli, a w roku 2009 docenione zostały jego zasługi dla kultury ludowej i zaowocowały przyznaniem mu nagrody im. Oskara Kolberga. Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem został wyróżniony w 2005 r., w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” – III nagrodą w kategorii „Dokonania z zakresu działalności naukowej” – czytamy w komunikacie.

źródło: muzeumetnograficzne.rzeszow.pl