Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

NFZ: Od środy wyższa wycena za wystawienie e-skierowania

Narodowy Fundusz Zdrowia od środy 1 lipca dodatkowo premiuje finansowo te placówki POZ (poradnia lekarzy rodzinnych) i AOS (poradnie lekarzy specjalistów), które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań.

– W przypadku POZ, wprowadzone zmiany umożliwiają zwiększenie poziomu finansowania tych placówek, których lekarze będą wystawić e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne, w miejsce dotychczas stosowanych tradycyjnych, papierowych skierowań. Gdy ilość e-skierowań przekroczy 30% wszystkich, poradnia otrzyma zwiększenie finansowania o 5%.

– W przypadku AOS, dodatkowo premiowane będzie umówienie porady na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia oraz zwiększenie poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej. Zwiększenie – może tutaj wynieść 2%.

Jak podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – to kolejne z rozwiązań promujących wdrożenie e-usług w ochronie zdrowia, które wpisują się w model płacenia za wynik. E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie  elektroniczny dokument, który umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Zarówno e-recepta jak i e-skierowanie, to 4-cyfowy kod, który w połączeniu z numerem PESEL jest wystarczający do realizacji recepty lub rejestracji w poradni czy szpitalu.

– Elektroniczna postać recepty wyklucza możliwość jej zgubienia, zniszczenia, nieczytelności, braku pieczątki czy daty itd. Taką formę skierowania realizują od dłuższego czasu wszystkie apteki i niemal 100 % poradni.

– Elektroniczna postać skierowania wyklucza natomiast konieczność przynoszenia dokumentu do rejestracji – kod można podać telefonicznie. Nie ma również konieczności przynoszenia skierowania do 14 dni od chwili telefonicznej rejestracji. Taką formę skierowania realizuje już prawie 2500 placówek w Polsce i ponad 200 na terenie Podkarpacia. Elektroniczna postać będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2021 roku.

Rozwiązania te mają na celu przyśpieszenie wdrażania przez placówki służby zdrowia rozwiązań informatycznych przy organizacji pracy w ramach systemu opieki zdrowotnej.

(ip)