Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

NFZ: Od 7 września obowiązują nowe zasady dotyczące recept

Od ubiegłej niedzieli (7 września) weszły w życie zmienione zasady dotyczące zarówno tradycyjnych papierowych recept jak i e-recept.

W przypadku tradycyjnych recept papierowych, nadal mają one ważność 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki ważne 7 dni. Na jednej recepcie ilość leku nie może przekraczać zapotrzebowania na 120-dniowy okres stosowania, a lekarz może przepisać jednocześnie do 12 recept na kolejne okresy stosowania liczące łącznie maksymalnie 360 dni. Do tej pory takie recepty mogły być wystawione na maksymalnie 3 miesiące.

W przypadku zaś e-recepty, jest ona ważna 365 dni. Wyjątkiem jest recepta na antybiotyki nadal jest ważna 7 dni oraz recepta na środki odurzające i substancje psychotropowe ważna 30 dni. Lekarz może przepisać jednorazowo leki aż na 360 dni stosowania, pielęgniarka lub położna na 180 dni stosowania. Ponadto, w przypadku takich opakowań leków, które uniemożliwiają wydanie go w niezbędnej ilości, farmaceuta będzie mógł dołożyć jedno najmniejsze opakowanie.

Według danych z końca sierpnia, e-receptę wystawia już 449 lekarzy z Podkarpacia, pracujących w 189 placówkach. Wystawili oni łącznie od marca tego roku 91 834 e-recept. Ilość e-recept ulega zatem systematycznemu zwiększeniu.

(ip)