Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Najniższe przeciętne emerytury z ZUS są na Podkarpaciu!

PODKARPACIE. Wysokość emerytur w regionie pozostawia wiele do życzenia. Plasujemy się na końcu stawki, jednak wysokość świadczeń wzrosła.

W pierwszym półroczu 2017 roku przeciętna miesięczna emerytura wypłacana przez ZUS na Podkarpaciu wyniosła 1905,37 zł. Było to najniższe przeciętne świadczenie wśród województw ? poinformował Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Nieco lepiej, jednak nie pod kątem finansowym, ale w statystykach wypadają emerytury wypłacane przez KRUS. Przeciętna emerytura w tym przypadku, w okresie styczeń ? czerwiec 2017 wyniosła na Podkarpaciu 1199,09 zł. W związku z czym nasze województwo uplasowało się na 12 miejscu wśród wszystkich województw.

Świadczenia wzrosły

W pierwszym półroczu 2017 roku wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS wzrosła o 34,22 zł, z kolei emerytura z KRUS zwiększyła się zaledwie o 13,01 zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Liczenie przeciętnej emerytury ma to do siebie, że mało kiedy oddaje faktyczną sytuację emerytów. Część z nich dostaje znacznie wyższe świadczenia, niż te które uznajemy jako przeciętne. Z kolei inni mają radykalnie niskie emerytury, za które ciężko jest przeżyć ? mówią eksperci.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie