Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Możesz pomóc osobom, których prawa człowieka zostały naruszone!

Fot. WSIiZ

RZESZÓW. Już w piątek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będzie można pomóc osobom, których prawa człowieka zostały naruszone. Wystarczy przyjść i napisać list w imieniu osób prześladowanych za walkę o prawa podstawowe, nie tylko swoje, ale także swoich społeczności lokalnych. Wydarzenie, jak co roku, organizuje Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ.

Ideą Maratonu Pisania Listów Amnesty International jest udzielenie wsparcia osobom, które ryzykują swoim życiem, zdrowiem i wolnością, aby chronić podstawowe prawa człowieka. W wielu krajach aktywiści są traktowani jak surowi przestępcy, a władze robią wszystko, aby ich uciszyć. Maraton ma na celu pokazanie solidarności, nie tylko z prześladowanymi, lecz także z ich rodzinami, które często nie mają pojęcia co stało się z ich najbliższymi. Każda osoba może napisać list – mówi Sylwia K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami, koordynatorka akcji.

W czyjej obronie?

W tym roku listy będą pisane m.in. w obronie Ni Yulan, która naraziła się na lata brutalnych prześladowań ze strony chińskich władz za obronę osób eksmitowanych ze swoich domów, tureckich aktywistów aresztowanych podczas rutynowego szkolenia dotyczącego praw człowieka, którym postawiono zarzut członkostwa w organizacji terrorystycznej czy rdzennych mieszkańców z Lency w Hondurasie, którzy chronią swoje ziemie przed wycinką, planem budowy elektrowni oraz górnictwem. Ruch stawia czoła oszczerczym kampaniom, jego członkowie otrzymują groźby śmierci i napaści fizycznych, tylko dlatego, że chronią swoje środowisko. Osoby odpowiedzialne za ataki prawie nigdy nie są pociągane do odpowiedzialności.

Szczególnie istotny jest fakt, iż listy napisane przez uczestników Maratonu przynoszą efekty. W lutym tego roku, po 17 latach, z uzbeckiego więzienia wypuszczono dziennikarza Muhammada Bekzhanowa. Władze nie wybaczyły mu współpracy z opozycyjną gazetą i arbitralnie przedłużały karę pozbawienia wolności. Żaden inny dziennikarz na świecie nie spędził w więzieniu tyle lat, co Bekzhanow. Listy w jego obronie pisano w 2015 r. Dzięki zaangażowaniu ludzi z całego świata udało się także wycofać zarzuty kryminalne wobec MáximyAcu?ii, rolniczki z Peru, uwolnić czy też uwolnić Alberta Woodfoxa, który spędził w amerykańskim więzieniu w ponad 40 lat? mówi Sylwia K. Mazur.

Wydarzenie ma charakter otwarty. Oznacza to, że do akcji może dołączyć każdy, kto odwiedzi naszą Uczelnię w piątek (tj. 8 grudnia), między godziną 9:00 a 13:00. Zapewniamy wzory listów, materiały informacyjne na temat bohaterów oraz dostęp do Internetu, gdyż w tym roku można także zamieszczać posty oraz tweety w obronie bohaterów Maratonu ? mówi Monika Lewicka-Bułatek z Biura Prasowego WSIiZ.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Miliony osób na całym świecie przyłączają się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 356 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 4,6 mln akcji.