Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Melatonina a zdrowy sen

Fot. Materiały reklamowe

Melatonina jest hormonem. Organizm człowieka produkuje ją samodzielnie. Ma to miejsce w szyszynce. Substancja ta jest potrzebna do regulacji rytmu okołodobowego. Sprawdź, jaki wpływ ma melatonina na zdrowy sen.

Jaki wpływ na sen ma melatonina?

Melatonina jest substancją, która reguluje rytm okołodobowy. Gdy zmniejsza się ilość światła słonecznego, organizm rozpoczyna jej produkcję. Proces ten kończy się nad ranem. Odpowiedni poziom melatoniny powoduje, że zasypianie nie sprawia żadnych problemów, senność pojawia się w odpowiednim momencie, nie dochodzi też do przedwczesnego wybudzania się.

Dlaczego dochodzi do zaburzeń wydzielania melatoniny?

Na zaburzenie wydzielania melatoniny ma wpływ wiele czynników. Na niedobór cierpią osoby, które:

  • pracują w systemie zmianowym,
  • często zmieniają strefy czasowe,
  • przez długi czas korzystają z urządzeń mobilnych emitujących niebieskie światło (zwłaszcza w godzinach wieczornych).

Niekiedy zdarza się też nadmiar melatoniny. Jest on spowodowany niektórymi chorobami (np. marskością wątroby) lub przedawkowaniem preparatów z tym hormonem.

Jak dbać o zdrowy sen?

Osoby, które zmagają się z zaburzeniami snu, mogą sięgnąć po preparaty zawierające melatoninę. Mają one postać kapsułek, tabletek lub sprayu. Dzięki nim możliwe jest uzupełnienie niedoborów tego hormonu. Warto jednak pamiętać, że leczenie bezsenności powinno odbywać się zawsze pod okiem lekarza.

O zdrowy sen można dbać poprzez tzw. higienę snu. Jest to szereg nawyków, które mają wpływ na rytm okołodobowy. Stosowanie się do zaleceń nie jest trudne. Higiena snu jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Przykładowe działania, dzięki którym poprawia się sen to:

  • zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia (w ich trakcie dochodzi do zaburzeń faz snu),
  • ograniczenie intensywnych aktywności przed położeniem się do łóżka,
  • nieobjadanie się na noc (lekkostrawną kolację należy zjeść najpóźniej 2–3 godziny przed snem),
  • ograniczenie czasu spędzanego w łóżku,
  • ograniczenie wpatrywania się w ekran monitora lub smartfona w godzinach wieczornych.

Bardzo ważny jest też komfort w sypialni. Łóżko musi być wygodne. Ponadto w pomieszczeniu nie może być zbędnych źródeł światła i hałasu. Wielu ekspertów zaleca usunięcie z sypialni telewizora, komputera, a nawet zegarów.

Przez cały czas należy odżywiać się zdrowo – zgodnie z ogólnymi zaleceniami. Ograniczyć należy kofeinę, węglowodany i bardzo tłuste jedzenie. Do picia zalecana jest woda. Dla zdrowego snu ważna jest także regularna aktywność fizyczna – najlepiej na świeżym powietrzu.

Artykuł sponsorowany