Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

„Maturzyści nie będą pisać egzaminów w maseczkach”

Kopeć: Maturzyści nie będą pisać egzaminów w maseczkach

W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski zapytał wiceministra edukacji, czy 25 maja to dzień, w którym szkoły będą musiały zapewnić opiekę dla dzieci z klas 1-3, czy będą mogły otworzyć się po tym terminie? Od 25 maja będzie można taką działalność podjąć i tutaj jest sporo czasu, żeby samorządy mogły się do tego odpowiednio przygotować – powiedział Maciej Kopeć. Zastrzegł jednak, że „jeżeli szkoła nie będzie przygotowana pod względem warunków bezpieczeństwa do przyjęcia dzieci, to trudno mówić o otwarciu tej opieki w klasach 1-3.”

Szkoła, zdaniem wiceministra, będzie miała prawo połączyć uczniów w jedną grupę. Wytyczne wskazują na, żeby to była jedna grupa i możliwie jeden nauczyciel – żeby nie było rotacji. Natomiast możliwość łączenia klas na poszczególnych etapach kształcenia odbywała się wcześniej –  według wcześniejszych przepisów takie działania mogły być prowadzone w klasach łączonych.

Kopeć odpowiedział też na pytanie, czy są wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów w szkołach i czy np. uczniowie będą pisali maturę w maseczkach. Nie będą pisali w maseczkach. Wytyczne, chociażby dla szkół podstawowych są przygotowane i istnieją, podobnie jak wytyczne, które dotyczą przeprowadzenia egzaminów. Czyli zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i one także zostały zatwierdzone przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zakładam, że jutro wytyczne dotyczące egzaminów zostaną przesłane (do szkół – red.). Natomiast te wytyczne należy czytać wspólnie z rozporządzeniem, które dotyczy przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych i będzie gotowe jutro albo w poniedziałek – powiedział wiceminister edukacji.

Rozmowa na RMF24.PL