Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Kto był ?Wampirem z Zagłębia? ? wykład otwarty w WSPiA już jutro

Fot. Materiały organizatorów

RZESZÓW. Analiza dowodów zebranych w sprawie Zdzisława Marchwickiego i ustalenie, czy wyrok skazujący zapadł prawidłowo. To główne tematy wykładu otwartego na temat głośnego procesu ?Wampira z Zagłębia?. Wykład wygłosi prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Wykład otwarty pt. ?Czy Zdzisław Marchwicki był Wampirem z Zagłębia? odbędzie się w ramach działającego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Podkarpackiego Forum Kryminologii. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek 12 grudnia 2017 r. o godzinie 15:00 w Sali sądowej WSPiA. Udział w wykładzie jest bezpłatny. Mogą w nim uczestniczyć wszystkie osoby zainteresowane tematyką Kryminologii.

Poszlakowy proces

Podczas wykładu prof. Czesław Kłak postara się udzielić odpowiedzi na postawione pytanie dotyczące procesu tzw. Wampira z Zagłębia. ? Wiemy, że od początku do końca był to proces poszlakowy. Brakowało w nim bezpośrednich dowodów świadczących o winie Zdzisława Marchwickiego. Na początku rozprawy oskarżony odwołał swoje wcześniejsze przyznanie się do zbrodni. Podczas procesu wyszło na jaw, że nie tylko on przyznał się podczas śledztwa do zamordowania kobiet. Warto zaznaczyć, że data wykładu nie jest przypadkowa. 12 grudnia 1965 r. ?Wampir z Zagłębia? zaatakował w Czeladzi Irenę Szrek i m.in. ten przypadek będzie analizowany podczas wykładu ? wylicza prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA.

Przypomina, że w procesie tzw. Wampira z Zagłębia nie przedstawiono bezpośrednich dowodów winy głównego oskarżonego. ? Sąd opierał się m.in. na zeznaniach niedoszłych ofiar Marchwickiego, które wskazały go jako napastnika. ?Wampira z Zagłębia? obciążyły także zeznania żony, które przedstawiały go jako awanturnika i sadystę znęcającego się nad nią i dziećmi. Podczas wykładu przeprowadzimy analizę dowodów zebranych w sprawie. I razem z uczestnikami Podkarpackiego Forum Kryminologii spróbujemy udzielić odpowiedzi na pytanie, czy wyrok skazujący Zdzisława Marchwickiego zapadł prawidłowo ? tłumaczy Prof. Czesław Kłak.