Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Zima 2023/2024

Krem z ekstraktu ziół mongolskich chroni skórę. Innowacyjny produkt powstał w Rzeszowie

 

Fot. Materiały prasowe

Naukowcy z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie opracowali krem, który kompleksowo chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Innowacyjnym składnikiem kremu jest ekstrakt z mongolskich ziół, który odpowiada za wielokierunkowe działanie preparatu.

Pomysł na stworzenie kremu, powstał podczas badań właściwości roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej krajów azjatyckichprowadzonych przez pracowników Katedry Kosmetologii WSIiZ. To migdałeczniki beliryca i chebułowca oraz gardenia jaśminowata, zioła rosnące w Mongolii. Posiadają właściwości antybakteryjne, prozdrowotne oraz odtruwająceorganizm człowieka. Spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Na czele zespołu naukowców stoi mgr inż. Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ. – Wykorzystaliśmy mieszankę sproszkowanych owoców z roślin charakterystycznych dla krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opracowano ekstrakt, który może być wykorzystany w recepturze kremu. Wymagało to jednak żmudnych badań i optymalizacji – wyjaśnia mgr Timea Sulenta-Pluta.

Ekstrakty zostały poddane licznym badaniom, mającym na celu potwierdzenie ich kosmetycznych właściwości. Katedra Kosmetologii WSIiZ specjalizujesię w prowadzeniu badań nad kosmetycznymi właściwościami roślin. Wykorzystuje w tym celu metody spektrofotometryczne, enzymatyczne, hodowle ludzkich komórek skóry, atakże hodowle komórek nowotworowych. – Analizy ekstraktu z mongolskiej mieszanki ziołowej jednoznacznie wykazały, że składnik ten ma wysoki potencjał zapobiegający powstawaniu przebarwień skórnych. Hamuje namnażanie komórek nowotworowych,różnych typów nowotworów skóry– wyliczadr Katarzyna Gaweł-Bęben, Dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ, członek zespołu.

Ostateczna receptura kremu została poddana badaniom potwierdzającym jego właściwości promieniochronne (wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF 50+)oraz bezpieczeństwo stosowania. – Wykorzystywane przez nas metody badań laboratoryjnych są zaawansowane, mimo to każdy produkt kosmetyczny należy poddać badaniom m.in. dermatologicznym, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry po ich zastosowaniu. Szczególnie istotne jest potwierdzenie skuteczności kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV, a takie właściwości ma właśnie przygotowany przez nas krem. Jego działanie promieniochronne zostało potwierdzone niezależnymi badaniami w laboratorium zewnętrznym – wyjaśnia zaangażowana w projekt dr Beata Antosiewicz, Prodziekan ds. kierunku Kosmetologia WSIiZ.

Stworzenie receptury kremu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dzięki otrzymanym funduszom, naukowcy z WSIiZ zgłosili patent na działanie ekstraktu z mongolskich ziół oraz recepturę przygotowanego przez nich kremu w Urzędzie Patentowym RP.

– Krem zapewnia kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zawarty w nim składnik aktywny w postaci ekstraktu z ziół mongolskich pozwolił na zmniejszenie zawartości mineralnych i syntetycznych filtrów UV w jego recepturze, nadając mu dodatkowe właściwości zapobiegające powstawaniu przebarwień i hamujące proliferację komórek nowotworowych skóry, takich jak czerniak złośliwy. Obecnie na rynku nie ma preparatu, który posiada tak szerokie działanie – podsumowuje Timea-Sulenta Pluta.

Naukowcy z WSIiZ posiadają pełną dokumentację dotyczącą receptury kremu, jego właściwości oraz bezpieczeństwa stosowania, konieczną do wprowadzenia produktu na rynek. Dzięki współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji będą chcieli zainteresować swoim kremem przemysł farmaceutyczny w kraju i zagranicą.

(ip)