Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Kiosk profilaktyczny w rzeszowskim oddziale NFZ

Fot. Materiały prasowe

Dwa lata temu w oddziale rzeszowskiego NFZ stworzone zostało specjalne stanowisko ds. profilaktyki. Dziś wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczęta została nową akcję prozdrowotną.  Stanowisko zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którymdorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalny doradca zaproponuje udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.

– Profilaktyka jest bardzo ważna, a od dziś dostęp do niej jest jeszcze łatwiejszy – mówi Iwona Karasowska-Stepaniak zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Bez skierowania można samemu wykonać podstawowe pomiary, które pozwolą ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Zapraszamy do rzeszowskiego oddziału NFZ. Nie czekajmy aż choroba nas wyprzedzi.

Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie jest celem wszelkich działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać musimy, że zdrowe społeczeństwo to suma zdrowia poszczególnych obywateli. Dlatego należy podejmować działania prospołeczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje coraz wyższą świadomość prozdrowotną, a także ceni sobie wygodę, dostępność, indywidualność i wysoką jakość badań profilaktycznych – mówi dr n. o zdr. Joanna Błajda nauczyciel akademicki, promotor zdrowia. – Uważam że samoobsługowe punkty, w których można na miejscu wykonać najważniejsze pomiary określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne ułatwią społeczeństwu dostęp do profilaktyki zdrowotnej– dodaje.

Samooobsługowe kioski profilaktyczne

Wyglądają futurystycznie zapewniając jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów:

 1. wzrostu,
 2. masy ciała,
 3. indeksu masy ciała, czyli BMI,
 4. składuciała,
 5. ciśnienia tętniczego krwi.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, abyocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Analiza składu ciała mierzy poziomtkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc wwykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnieono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętniczemoże doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. 

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższajest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące.

Mimo, że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny jest profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowiaorazpodpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samooobsługowym kiosku profilaktycznym.

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią naszym Klientomzakres norm wykonanych pomiarów. Doradcy nie interpretują wyników, aleudzielą dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznychidoradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są:

 1. program Profilaktyka 40 PLUS
  (konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźćnajbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie),
 2. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
  (doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19),
 3. portal Diety.nfz.gov.pl
  (konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu).

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą e-mail, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia.Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Informacje praktyczne

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczyzapisać sięprzez stronę internetowąPodkarpackiego OddziałuWojewódzkiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30 od poniedziałku do piątku.

(ip)