Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jakie są najlepsze okazje na rynku pracy w powiecie rzeszowskim?

Zdjęcie ilustracyjne

Szukasz pracy w Rzeszowie i okolicach? Chociaż w powiecie rzeszowskim, podobnie jak w wielu innych częściach województwa podkarpackiego notuje się wysokie bezrobocie, prognozy dla osób poszukujących pracy z roku na rok są coraz lepsze. Sprawdź, kogo poszukują lokalni pracodawcy i jak szybko dotrzeć do atrakcyjnych ofert.

Jak wygląda rynek pracy w powiecie rzeszowskim?

Według danych GUS na koniec 2022 roku w województwie podkarpackim zanotowano bezrobocie na poziomie 8,8%. W tym samym okresie wskaźnik ogólnopolski miał wartość 5,2%. Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Urzędu Pracy to właśnie w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim odnotowano największą liczbę osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia w stolicy województwa była poniżej poziomu ogólnopolskiego – wyniosła 4,2%, niemniej z o wiele większym problemem bezrobocia zmagają się okoliczne gminy. W powiecie rzeszowskim stopa bezrobocia w tym czasie miała wartość 8,6%.

Wysokie bezrobocie zarejestrowano również w powiatach: brzozowskim (21,1%), leskim (19,4%), strzyżowskim (18,0%), przemyskim (17,5%), niżańskim (17,5%), bieszczadzkim (16,3%), leżajskim (15,4,0%) czy przeworskim (15,0%).

Z czego wynikają te mało optymistyczne dane? Najwyższa stopa bezrobocia od lat rejestrowana jest na terenach, gdzie głównym źródłem zarobkowym jest działalność sezonowa, a więc turystyka oraz rolnictwo, a także o niskim stopniu uprzemysłowienia i urbanizacji – te wszystkie cechy dotyczą województwa podkarpackiego. Sytuacja jest nieco lepsza w północno-zachodniej i środkowej części województwa, gdzie funkcjonuje stosunkowo duża liczba firm produkcyjnych, stale generujących nowe miejsca pracy (przemysł przetwórczy, lotniczy i odlewniczy).

Praca powiat rzeszowski – zawody deficytowe

Barometr zawodów – badanie wykonywane co roku z inicjatywy resortu pracy – wskazuje, że w roku 2023 na rzeszowskim rynku pracy brakować będzie w szczególności:

  • betoniarzy i zbrojarzy;
  • inżynierów chemików i chemików;
  • murarzy i tynkarzy;
  • robotników budowlanych.

Ze względu na brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy to oni mogą liczyć na szybkie zatrudnienie i możliwość negocjowania warunków umowy.

Oferty typu praca Rzeszów powinny być także łatwo dostępne dla osób wykonujących pozostałe zawody deficytowe. Pracodawcy poszukują między innymi budowlańców z różnego rodzaju uprawnieniami i umiejętnościami, kierowców, magazynierów i spedytorów,  operatorów maszyn, specjalistów ds. finansowo-księgowych, lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników sprzedaży internetowej czy specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych.

Praca Rzeszów – gdzie znajdą pracę uchodźcy?

W Rzeszowie i okolicach oferowana jest także praca dla uchodźców. Pracodawcy regularnie deklarują chęć zatrudniania obywateli Ukrainy. Rzeszowski PUP szacuje, że od początku wybuchu wojny na terenie tego państwa urząd otrzymał niemal 2500 powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy niezbędnych do tego, aby firma mogła zatrudniać Ukraińców.

Większość ofert, które trafiają do urzędu, skierowanych jest do osób poszukujących pracy bez względu na ich narodowość. Uchodźcy mogą liczyć na pracę od zaraz – bez znajomości języka polskiego lub z podstawowymi kompetencjami w tym zakresie – choćby na takich stanowiskach jak fryzjer, sprzedawca, szwaczka czy tapicer. Wszystkie oferty z urzędu publikowane są w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Warto pamiętać, że oferty z urzędu pracy to nie jedyna szansa na stabilne zatrudnienie na Podkarpaciu. Oferty Pracy w Rzeszowie i pobliskich miejscowościach czekają także w sieci, na przykład na portalu praca.pl. Platforma ta umożliwia wyszukiwanie stanowisk także w języku ukraińskim.

artykuł sponsorowany