Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę?

Materiały reklamowe

W Polsce od 2017 roku możliwa jest legalna sprzedaż marihuany leczniczej. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, dla których marihuana lecznicza jest ważnym lekiem stosowanym podczas różnych terapii. Dolegliwości bólowe, które można uśmierzać medyczną marihuaną, związane są z takimi chorobami jak te, wymienione na poniższej liście: depresje, astmy, migreny, lęki, choroby Leśniowskiego-Crohna, syndrom jelita wrażliwego, jaskra, skutki uboczne chemioterapii, zaburzenia snu oraz wiele innych. Przejdźmy teraz do tego, co najważniejsze, czyli w jaki sposób może być wystawiona recepta na marihuanę leczniczą?

Marihuana medyczna — jaki lekarz może wystawić na nią receptę?

W teorii każdy lekarza z wyjątkiem lekarzy weterynarii ma prawo wystawić receptę na leczniczą marihuanę. Aby jednak w praktyce mógł to zrobić, wcześniej powinien przejść odpowiednie szkolenie z pełnego zakresu jej stosowania. Podczas samego wypisywania e-recepty, lekarz musi również zaznaczyć specjalne pole w formularzu, które daje mu prawo do wypełnienia takiego formularza. Pod tym linkiem znajdują się szczegółowe informacje o tym, jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę. Skorzystaj z zawartej tam wiedzy, aby szybko i skutecznie zdobyć receptę na potrzebny ci lek.

Gdzie można zrealizować receptę na konopie lecznicze?

Jeżeli udało ci się już dostać receptę na konopie medyczne, powinieneś się udać z jej papierową wersją, kodem QR lub numerem recepty i swoim PESELEM do apteki, która prowadzi sprzedaż marihuany medycznej. Niestety nie każda apteka posiada w sprzedaży ten produkt, dlatego przed udaniem się do wybranej placówki, warto telefonicznie upewnić się, czy jest ona na stanie i można tam zrealizować receptę. Medyczna marihuana to lek, który wykazuje dużą skuteczność działania, a jednocześnie pozbawiony jest różnego rodzaju negatywnych skutków, takich jak łatwość uzależniania się od niej. Osoba przyjmująca marihuanę medyczną odczuwa przy niej rozluźnienie, ukojenie oraz inne pozytywne stany emocjonalne, pozwalające zapomnieć o przykrych dolegliwościach. W internecie jest wiele aktualnych spisów, obejmujących apteki prowadzące sprzedaż marihuany medycznej. Wystarczy zadzwonić do wybranej z nich i sprawdzić, czy poszukiwany lek jest dostępny w sprzedaży.

Czy lekarz podczas teleporady może przepisać marihuanę leczniczą?

Osoby., które korzystają z terapii konopnej i mają ją wpisaną w swojej karcie choroby, mogą otrzymać receptę na ten lek podczas tele konsultacji. Wystawianie leków narkotycznych podlega bardziej surowym zasadom i lekarz zawsze musi uzyskać pełną wiedzę co do stanu swojego pacjenta. Pomagają mu w tym wyniki badań krwi, a także dotychczasowa historia choroby. W karcie pacjenta może również znajdować się zlecenie na medyczną marihuanę. Jeśli jest ono wystawione z terminem ważności, to po jego upływie będzie konieczne uzyskanie nowego zalecenia.

Czy każdy lekarz wystawi receptę na medyczną marihuanę?

Tak jak napisaliśmy to powyżej, receptę może wystawić każdy lekarz z wyłączeniem lekarza weterynarii. W praktyce jednak rzadko się zdarza, aby lekarz, którego specjalizacja nie dotyczy choroby pacjenta, zgodził się na wdrożenie terapii medyczną marihuaną. Istotne zatem jest to, by w potrzebie otrzymania recepty, udać się do lekarza o specjalności zgodnej z posiadaną chorobą. Jeśli jest to np. jaskra, receptę powinien wystawić okulista. Pamiętaj o tym, że możesz dostać receptę na marihuanę drogą elektroniczną. Możliwych jest kilka firm do jej uzyskania:

  • 4 cyfrowy kod recepty podany telefonicznie przez lekarza;
  • dokument PDF wysłąny na adres e-mail;
  • kod QR przesłany na nr telefonu;
  • recepta online widoczna w aplikacji mObywatel i IKP;
  • tradycyjna recepta papierowa podczas wizyty stacjonarnej.

Tylko od ciebie zależy, na jaką formę wizyty się zdecydujesz. Przebywając poza swoim miejscem zamieszkania, możliwe jest umówienie telewizyty, podczas której lekarz zdalnie przepisze ci receptę.

Czy recepta na medyczną marihuanę może być realizowana poza Polską?

Lecznicza marihuana to produkt dostępny nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach Europy. To dobra wiadomość dla tych osób, które stosują terapię leczniczą marihuaną, będąc w podróży. Zasady wykupienia recepty na leczniczą marihuanę poza krajem są takie same jak u nas. Jeżeli dobrze porozumiewasz się w języku obcym, możesz próbować umówić wizytę u lekarza za granicą i jego prosić by receptę, a następnie udać się z nią do apteki. Powinna to być apteka realizująca leki recepturowe oraz receptę narkotyczną. Pamiętaj, aby przy okazji takich wizyt lekarskich, mieć przy sobie listę przyjmowanych leków. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być posiadanie dostępu do elektronicznej wersji swojej choroby, np. w postaci zeskanowanych recept i druków chorobowych.

Wiedza na temat skutków ubocznych stosowania marihuany medycznej

Wielu lekarzy ma wiedzę na temat kannabinoidów i dołączają do nich nowi specjaliści. Znacząco zwiększa to szansę na szybkie i bezproblemowe otrzymanie recepty na potrzebną w swojej terapii marihuanę.

artykuł sponsorowany