Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak wybrać odpowiedniego maklera giełdowego?

Fot. Materiały reklamowe

Ostatnio lokaty stały się całkowicie nieopłacalnym sposobem oszczędzania. Wiele osób zaczęło zastanawiać się, w jaki sposób można zabezpieczyć swój kapitał i chronić go przynajmniej przed inflacją. Jednym z często wybieranych sposobów są inwestycje giełdowe. Czy jest to dobry kierunek? I jak wybrać odpowiednie biuro maklerskie?

Bezpieczeństwo i zysk

Na inwestorów czeka wiele zróżnicowanych narzędzi, które różnią się przede wszystkim ryzykiem inwestycyjnymIm większe jest ryzyko, tym większych zysków można oczekiwać. Jednak jest też większa szansa straty nawet całego kapitału. Dlatego też powinno się dobierać instrumenty, w które się inwestuje, do poziomu swojej wiedzy i możliwości.

Najbardziej zyskowne są instrumenty z dźwignią finansową. Pozwalają one na bardzo szybkie bogacenie się, jednak jeden błąd może nie tylko odebrać cały zysk, ale pozostawić inwestora z niemałymi długami. Z drugiej strony są obligacje, które są stosunkowo bezpiecznym instrumentem. Jednak potencjalne zyski nie przekraczają w tym przypadku kilku procent, co dla wielu osób jest niewarte zakładania konta.

Pewnym wypośrodkowaniem ryzyka i potencjalnego zysku są akcje. W przypadku dużych spółek inwestor ryzykuje tylko gwałtownym spadkiem kursu, jednak najczęściej ma możliwość odzyskać większą część zainwestowanych środków. Zmiana kursu z pewnością nie spowoduje też powstania długów. Z drugiej strony. Dlatego jest to najczęściej polecany instrument inwestycyjny.

Najlepsze biuro maklerskie

Aby inwestować w akcje, trzeba posiadać konto maklerskie. Umożliwia ono składanie zleceń kupna oraz sprzedaży akcji. Do wyboru jest bardzo dużo biur maklerskich, które oferują swoje usługi. Obok Saxo Banku na liście znaleźć można Alior Bank, czy Santander. Aby wybrać najlepszą opcję, należy porównać przede wszystkim prowizje, jakie są pobierane od każdej transakcji. Jest to najczęściej największy koszt ponoszony w czasie gry na giełdzie.

Drugim kosztem jest opłata za prowadzenie konta, przetrzymywanie na nim pieniędzy (choć dotyczy to najczęściej bardzo dużych sum), czy dostęp do notowań giełdowych w czasie rzeczywistym. Zdarza się często, że opłaty te są łączone oraz uzależnione od obrotów na koncie. Jednak warto dokładnie się zapoznać ze wszystkimi opłatami.

Bardzo ważny jest również dostęp do jak największej ilości rynków. Najważniejsza jest tutaj polska Giełda Papierów Wartościowych. Obok niej funkcjonuje w Warszawie również Newconnect przeznaczony dla start-upów oraz Catalyst, na którym kupić można obligacje. Jednak warto zapewnić sobie dostęp również do spółek zagranicznych notowanych na giełdach w Nowym Yorku, Berlinie, czy Shanghaju. Zwiększa to znacząco możliwości inwestora w wyborze spółek.

Po porównaniu kont maklerskich można wybrać to, które oferuje najlepsze warunki. A potem można zacząć inwestować.