Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak tanio wybudować dom w 2020 roku?

Fot. Materiały reklamowe

Własny dom gwarantuje przestrzeń, bliskość natury oraz wygodę. Dlatego w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania budową własnego domu. Dla większości inwestorów czynnikiem ograniczającym budowę domu jest koszt. Dlatego pierwszym etapem jest kalkulacja kosztów. Oprócz oczywistych czynników wpływających na koszt budowy domu jak  wielkość domu, ceny i jakość poszczególnych materiałów użytych do budowy, czy standard wykończenia, to o całościowym koszcie budowy domu i jego eksploatacji decydujemy już na etapie kupna działki i wyboru projektu.

Działka

Wybór działki jest pierwszym krokiem i ma ogromny wpływ na dalsze etapy budowy domu. Czasami tania działka wiąże się z wysokimi kosztami uzbrojenia czy przygotowania do budowy. Ważne są kształt działki, warunki terenowe oraz zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieregularny kształt działki ogranicza wielkość domu oraz zawęża wybór projektu domu. Z kolei warunki terenowe oraz gruntowo-wodne wpływają na proces przygotowania do budowy oraz prac wykonawczych. Niektóre działki wymagają odwodnienia, wyrównania lub utwardzenia gruntu. Prace przygotowawcze w niekorzystnych warunkach terenowych mogą wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niezwykle istotne są zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To one decydują o maksymalnych wymiarach budynku, kształcie czy pokryciu dachu. Dowiemy się tam również czy działka posiada dostęp do wszystkich mediów oraz o ewentualnych rozwiązaniach alternatywnych. Dotyczy to miejsc gdzie brak możliwości przyłączenia się do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Rozwiązaniem alternatywnym w takich sytuacjach jest budowa szczelnego zbiornika na ścieki zwanego szambem lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest tanim rozwiązaniem, jednak jego eksploatacja jest kosztowna oraz uciążliwa. Zbiornika na ścieki wymaga opróżniania co najmniej raz w miesiącu. Jednorazowy koszt takiej usługi w zależności od regionu wynosi około 150-300 złotych. Ponadto szambo wymaga regularnego stosowania biopreparatów. Od kilku lat obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania przydomowymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków. Urządzenia te oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości i pozwalają w nieszkodliwy dla środowiska sposób odprowadzić ścieki z domu. Główną zaletą przydomowych oczyszczalni jest tania i nieuciążliwa eksploatacja. Biologiczne oczyszczalnie ścieków wymagają opróżniania zazwyczaj 1-2 razy na rok. Dlatego roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek kilkuset złotych, a budowa własnej oczyszczalni przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji domu.

Projekt

Większość osób decyduje się na zakup i adaptację projektu gotowego, który jest zdecydowanie tańszy od wersji przygotowanej indywidualne. Projekt domu taniego w budowie charakteryzuje się przede wszystkim prostą bryłą i dwuspadowym dachem. Obecnie znajduje się wiele projektów domów tanich w budowie. Każdy projekt posiada kosztorys budowy co znacznie ułatwia wybór. Dlatego działka o kształcie prostokąta lub kwadratu i dużych wymiarach stwarza nieograniczone możliwości wyboru projektu domu. Należy pamiętać, że od 2021 roku będzie obowiązywał standard energetyczny WT2021, według którego budynek będzie musiał spełniać wymagania co do rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię oraz współczynnik przewodzenia ciepła, co wpłynie na wzrost kosztów budowy.