Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Jak szukać pracy w Rzeszowie?

Fot. Materiały reklamowe

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w regionie. Miasto jest siedzibą licznych firm z polskim i zagranicznym kapitałem, w tym wielu zakładów przemysłowych – dużych producentów np. samolotów i części lotniczych, sprzętu AGD, farb, oprogramowania czy lodów. Rzeszów jest zarazem ważnym ośrodkiem handlowo-usługowym, a z uwagi na strategiczne położenie (blisko granic ze Słowacją i Ukrainą oraz na przecięciu ogólnopolskich i europejskich arterii komunikacyjnych) także centrum logistyczno-transportowym.

Spośród ponad 31 tysięcy funkcjonujących tu podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON, 31.03.2021 r.) aż 48 to duże zakłady pracy, w tym 10 o kadrze co najmniej 1000 osób. Miasto tworzy chłonny i różnorodny rynek pracy, w którym oferty kierowane są i do studentów pobierających naukę na rzeszowskich uczelniach, i do pracowników dorywczych, osób z wykształceniem zawodowym, jak i do różnego rodzaju specjalistów. W efekcie w mieście notuje się niskie bezrobocie, szczególnie w porównaniu do sytuacji w województwie (stopa bezrobocia w Rzeszowie w marcu 2021 r. wyniosła 5,8%, w woj. podkarpackim – 9,8%).

Stolica Podkarpacia to także malowniczo położone, przyjazne miejsce do życia, pełne zabytków i ciekawych miejsc. Czy praca w Rzeszowie jest trudna do znalezienia? O czym trzeba pamiętać?

Praca Rzeszów – od czego zacząć szukanie pracy?

Poszukiwanie zatrudnienia jest często stresujące, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które ułatwią ten proces. Na początek dobrze jest zgłosić się do urzędu pracy – w Rzeszowie jest to Powiatowy Urząd Pracy. Ma on dwie siedziby: Ośrodek Ewidencji i Świadczeń znajduje się przy ul. Partyzantów 1a, oraz Centrum Aktywizacji Zawodowej na al. Batalionów Chłopskich 7. Na wizytę w PUP można umówić się przez internet lub telefonicznie. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ urząd może zaproponować nam szkolenia, kursy, staże, bezpłatne doradztwo zawodowe. Dodatkowo status osoby bezrobotnej daje liczne przywileje, np. możliwość uzyskania zasiłku i ubezpieczenia zdrowotnego.

Szukania pracy – w Rzeszowie czy jakimkolwiek innym miejscu – nie warto odkładać na później. Miejmy świadomość, że im dłużej trwa okres bezrobocia, tym trudniej będzie nam wrócić do pracy. Pierwsze tygodnie, w których mamy najwięcej zapału, wykorzystajmy na konstruktywne czynności. Przede wszystkim rozejrzyjmy się na rynku pracy. Pomocą w tym zakresie będzie na przykład Barometr zawodów, ogólnopolskie badanie zapotrzebowania na kadrę na danym obszarze. Barometr pozwoli nam zorientować się, czy wykonujemy zawód poszukiwany przez okolicznych pracodawców, czy przeciwnie, musimy liczyć się z dużą konkurencją w czasie rekrutacji, brakiem ofert – w tym wypadku warto pomyśleć o poszerzeniu kwalifikacji bądź przebranżowieniu.

Przykładowo, w 2021 r. w Rzeszowie zanotowano deficyt kandydatów do pracy na stanowiska:

  • z branży IT – analityka, testera i operatora systemów teleinformatycznych, projektanta i administratora baz danych, programisty,
  • z branż handlowej i finansowej – pracownika sprzedaży internetowej, specjalisty ds. finansowych,
  • z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – lekarza, pielęgniarki, położnej, dentysty, opiekuna osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • z branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówki, magazyniera,
  • z branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej i innej produkcji przemysłowej – diagnosty samochodowego, specjalisty elektroniki, automatyki i robotyki, pracownika ds. jakości,
  • z branży budowlanej – betoniarza i zbrojarza, operatora maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, brukarza, montera instalacji budowlanych, inżyniera budownictwa, kierownika budowy.

Oferty pracy w Rzeszowie – gdzie szukać pracy zdalnej?

Już na samym początku szukania posady warto założyć konto na portalu z ogłoszeniami o pracę, np. Praca.pl. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do znacznie większej liczby ofert niż np. za pośrednictwem urzędu pracy. Konto na portalu pracy to dobry pomysł także z innych względów. Dzięki różnego rodzaju filtrom zobaczymy w jednym miejscu tylko takie ogłoszenia, które nas interesują.

Przykładowo, jeśli rozglądamy się za pracą zdalną w Rzeszowie, wystarczy, że na Praca.pl filtr Praca zdalna – widoczny po lewej stronie listy ogłoszeń – ustawimy na „tak”, a w górnym pasku wyszukiwania podamy nazwę miasta, czyli „Rzeszów”. Po kliknięciu w przycisk „Szukaj” pojawi się lista ze wszystkimi ofertami zatrudnienia zdalnego w Rzeszowie, pogrupowanymi od najnowszych. Oczywiście ogłoszenia o pracę możemy dalej flirtować – z uwagi na obszar zawodowy, konkretne stanowisko, czas publikacji i wiele innych parametrów.

Korzystanie z portalu pracy jest zdecydowanie najłatwiejszą metodą poszukiwania pracy – zarówno zdalnej, jak i stacjonarnej czy w trybie łączonym. Warto też pamiętać, że obecnie coraz więcej rekrutacji przebiega od początku do końca online. Za pośrednictwem platformy rekrutacyjnej stworzymy zatem CV, dostarczymy dokumenty rekrutacyjne do pracodawcy, umówimy się na rozmowę kwalifikacyjną – która także w wielu przypadkach będzie miała formę wideospotkania przez internet.