Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

infoNFZ: Krótki poradnik szczepionkowy: KIEDY, GDZIE, JAK?

Zdjęcie ilustracyjne

KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ MOJE SZCZEPIENIE?

Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.

Od 15 stycznia każdy w wieku 18-69 lat może zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online.

Od 22 stycznia zarejestrować się na szczepienia będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.

Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

O początku rejestracji dla kolejnych grup, informacje będą pojawiać się na bieżąco.

CZYM JEST REJESTRACJA, A CZYM JEST ZGŁOSZENIE?

Jak można się zarejestrować?

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 – osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 – osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:

  1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Gdy sami nie mamy telefonu komórkowego, możemy podać numer telefonu komórkowego naszych bliskich, którzy otrzymają informację o terminie szczepienia. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie – jeśli podałeś numer telefonu – otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

  1. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

  1. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Jak można się zgłosić?

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu). Pamiętaj! Jedyną stroną służącą do zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/.  Jeśli otrzymasz wiadomość dotyczącą szczepień, która wygląda podejrzanie, zgłoś ją na tej stronie: https://incydent.cert.pl/
  2. Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link – Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie. Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin. Jak to zrobić? Sprawdź tutaj. Osoby, które wysłały formularz zgłoszenia chęci szczepienia, otrzymują zwrotne maile w ciągu do 24 h. Wszystkie zgłoszenia, dla których wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie, zostały zapisane. Termin potwierdzenia zgłoszenia nie ma wpływu na kolejność otrzymania e-skierowania na szczepienie. Prosimy nie ponawiać zgłoszeń.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie. Do zgłoszenia nie jest potrzebny profil zaufany. Osoby, które wysłały formularz zgłoszenia chęci szczepienia, otrzymują zwrotne maile w ciągu do 24 h. Wszystkie zgłoszenia, dla których wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie, zostały zapisane. Termin potwierdzenia zgłoszenia nie ma wpływu na kolejność otrzymania e-skierowania na szczepienie. Prosimy nie ponawiać zgłoszeń.

Pamiętaj, że nie obowiązuje żadna rejonizacja. Każdy może wybrać dowolny punkt szczepień na terenie naszego kraju, który będzie dogodny pod względem odległości i terminu szczepienia.

JAK WYGLĄDA SZCZEPIENIE?

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Nie musimy się w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Na miejscu, przed samym szczepieniem lekarz zbada nas, by ocenić, czy możemy zostać zaszczepieni.

Po szczepieniu konieczna będzie 15. minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Jeśli dostaniemy szczepionkę, która wymaga podania drugiej dawki (tak jest obecnie), na termin drugiego szczepienia umówimy się od razu w punkcie szczepień, w którym otrzymaliśmy pierwszą dawkę.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znajdziemy też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel będzie do pobrania – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR możemy również poprosić punkt szczepień.

Rejestracja jest możliwa na 3 wspomniane wyżej sposoby.

Zgłoszenie jest możliwe na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienie-przeciwko-covid-19

Na tej stronie jest tam również:

– wykaz i interaktywna mapa punktów szczepień

– informacje dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19

pytania i odpowiedzi na najczęstsze pytania

– pełny tekst Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

– materiały informacyjne i charakterystyki medyczne szczepionek

– codziennie aktualizowany raport szczepień przeciwko COVID-19 (dodatkowe szczegóły po kliknięciu na wybrane województwo bądź powiat).

źródło: materiał NFZ