Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

infoNFZ: Czym są nielimity i jak mogą pomóc szybciej dostać się do lekarza specjalisty?

Czy kolejki do specjalistów mogą się skrócić tak jak czas oczekiwania na operację zaćmy? Poniżej wyjaśnienie, dlaczego jest to możliwe od lipca tego roku.

Jeszcze kilka lat temu czas oczekiwania na operację zaćmy wynosił nawet 3 lata. Dziś w największych szpitalach Podkarpacia nie przekracza 2-3 miesięcy a średnio wynosi jedynie 34 dni. Czas oczekiwania na badanie tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym liczony był dawniej w miesiącach, a dziś ponad połowa pracowni RM i TK ma czas oczekiwania około 3-4 tygodni.

Zmiany należy szukać w dwóch miejscach

Zniesienie finansowych limitów przyjęć do specjalistów od 1 lipca, to kontynuacja działań rozpoczętych jeszcze w 2019 roku, gdy w kwietniu zniesiono limity na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, operacje usuwania zaćmy, a później zabiegi endoprotezoplastyki stawowej. Zmiany te pokazały, że wprowadzeniem świadczeń bezlimitowych można skrócić zdecydowaną większość kolejek.

Stało się tak już pod koniec 2019, lecz kolejny rok i pandemia zakłóciła obraz tego, jak wpłynęło to na skrócenie kolejek. W marcu 2020 roku zniesiono limity na pierwszorazowe wizyty w poradniach specjalistycznych: endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej, czyli tam, gdzie dostęp do świadczeń w Polsce był najbardziej utrudniony. Styczeń 2021 roku to finansowane bezlimitowo świadczenia pediatryczne w zakresie szpitalnym i w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, lecz efektów tego działania znowu nie można było zaobserwować z przyczyn pandemicznych.

Dziś, gdy pacjenci oprócz swoich przypadłości, zmagają się dodatkowo z często poważnymi skutkami po COVID-19, wykonywany jest kolejnych ruch. Aby, jak powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski „nadrobić luki covidowe” zniesionezostały od 1 lipca tego roku limity finansowe do wszystkich poradni specjalistycznych.

W praktyce oznacza to, że nie usłyszymy już w rejestracji poradni informacji o braku miejsc ze względu na koniec limitów czy wyczerpany kontrakt, gdyż NFZ zapłaci za każdą wizytę, która się odbyła.

Drugie miejsce, to zasługa placówek medycznych i organizacji ich pracy. Gdy limity finansowe nie istnieją, wskazane są działania zmierzające do zapewniania odpowiedniej liczby personelu, wydłużenia godzin pracy czy rozszerzenia działalności, pamiętając jednocześnie, że żyjemy w świecie ograniczonych zasobów, w tym zasobów kadrowych.

Co się nie zmieniło?

Nadal potrzebujemy skierowania do poradni, tak jak było do tej pory. Pamiętajmy jednak o korzyściach jakie niesie ze sobą e-skierowanie. 4-cyfrowy kod możemy otrzymać podczas konsultacji telefonicznej, a następnie podać go podczas rozmowy z rejestracją poradni specjalistycznej. Wszystko zdalnie, z domu bez konieczności wizyty osobistej.

Zmiany dotyczą ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli czego konkretnie?

W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej znajduje się bardzo wiele poradni takich jak kardiologiczna, ortopedyczna, endokrynologiczna, diabetologiczna, okulistyczna i inne wraz ze swoimi odpowiednikami dziecięcymi. Ponadto badania endoskopowe czyli kolonoskopia i gastroskopia. Badania RM i TK są już bezlimitowe od dłuższego czasu.

Dlaczego zniesienie limitów oznacza skrócenie kolejek?

Zniesienie limitu, to brak ograniczeń finansowych, zatem NFZ zapłaci za tyle wizyt czy badań pacjentów, ile placówka będzie w stanie zrealizować. Przyjęcie większej ilości pacjentów jest teraz ograniczone tylko czasem pracy lekarza.

Gdzie znaleźć informacje o czasie oczekiwania do poradni?

Dwa głównie źródła informacji to TIP czyli Telefoniczna Informacja Pacjenta, bezpłatna i czynna cała dobę infolinia NFZ, gdzie pod numerem 800 190 590 o każdej porze dnia i nocy pracownicy pomogą znaleźć odpowiednie miejsce oraz stronainternetowaterminyleczenia.nfz.gov.pl

Pamiętajmy, żeby nie zwlekać z leczeniem

Każde wcześniejsze wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie. Głównymi przyczynami zgonów są w Polsce choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, i właśnie w ich przypadku podstawowe badania czy badania profilaktyczne pozwalają zdiagnozować je na wczesnym etapie. Jednak pod warunkiem, że z nich skorzystamy. W programie profilaktyki chorób układu krążenia może wziąć udział u swojego lekarza rodzinnego pacjent w 35, 40, 45, 50, oraz 55 roku życia, a z profilaktyki raka piersi, mogą wziąć udział kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Ponadto wprowadzony niedawno pakiet badań Profilaktyka 40 PLUS to prosty i szybki sposób, by wykonać podstawowe badania bez wizyty w gabinecie lekarza. To tylko trzy przykłady darmowych badań profilaktycznych. Informacje o innych można znaleźć na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ lub na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Gdy wyniki badań po konsultacji z lekarzem rodzinnym będą niepokojące, teraz znacznie szybciej możemy je skonsultować ze specjalistą, dzięki zniesieniu limitów do poradni.

źródło: materiał NFZ Rzeszów