Strona i jej zaufani partnerzy korzystają z plików cookies m.in. w celu personalizacji reklam, prowadzenia statystyk. Możesz sprawdzić, jakie pliki cookies są wykorzystywane, oraz wyłączyć je w ustawieniach.

Hołownia: Mamy ludzi kompetentnych, żeby obsadzić każdy z resortów

Fot. youtube.com

Hołownia: Mamy ludzi kompetentnych, żeby obsadzić każdy z resortów. „Mogę dziś uczciwie powiedzieć, że jesteśmy kompetentni do tego – czy mamy kompetentnych ludzi do tego – żeby obsadzić każdy z resortów” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i jeden z liderów Trzeciej Drogi. 

Tłumaczył, że przyszły rząd to będzie koalicja partii demokratycznych. „Wiemy, że będzie koalicja i że będzie trzeba mieć preferencje i że negocjacje polegają na tym, że najpierw ktoś kładzie swoją listę, ktoś inny kładzie swoją listę, a ktoś jeszcze inny kładzie swoją i patrzymy, czy jesteśmy w stanie się dogadać. To pewnie proste nie będzie, ale poradzimy sobie z tym, bo wiemy też jaki ciężar odpowiedzialności ludzie położą nam na barki” – przekonywał Hołownia.

Jego zdaniem, w Polsce nie może dojść do takiej sytuacji, że rząd będzie powstawał w bliżej nieokreślonym czasie. „Ludzie nie będą mogli czekać, żeby rząd się kształtował jako ostatnio w Niemczech przez wiele miesięcy. Albo w Belgii – przez lata. Będziemy musieli zrobić to szybko, konkretnie i będziemy ten gorący oddech ludzi chcących zmiany czuli na swoich plecach” – dodał gość RMF FM.

Hołownia był pytany również o plan „usunięcia partyjnych nominatów ze spółek skarbu państwa”. Czy to jest przegadane z Polskim Stronnictwem Ludowym? „To jest jedna z naszych obietnic z listy wspólnych spraw, który przedstawiliśmy w kwietniu” – mówił Hołownia. Dodał, że rok wcześniej przedstawili cały plan „Spółki do remontu”.

„20 kilka stron tekstu dostępnego na naszej stronie, który pokazuje jakimi narzędziami chcemy dojść do tego celu. Nie tylko – i to jest bardzo ważne rozróżnienie – w spółkach państwowych czy z udziałem Skarbu Państwa – ale również w spółkach komunalnych. Dlatego, że dzisiaj ten nepotyzm kwitnie również na poziomie samorządowym” – przekonywał lider Polski 2050.

Czy macie to przegadane z PSL? – dopytywała prowadząca rozmowę.

„Rozmawialiśmy o tym też z PSL-em, występowaliśmy nawet wspólnie, prezentując różne rozwiązania. Natomiast co do szczegółów, będziemy się dogadywać jak już to wszystko będzie na stole i trzeba będzie głosować. Nie słyszałem od kolegów z PSL-u jakichś gwałtownych protestów na temat naszego pomysłu” – mówił Hołownia.

Gość RMF FM był również pytany, czy embargo na ukraińskie zboże powinno być przedłużone. „Powinno i to nie wynika z tego, że my mamy jakieś złe intencje w stosunku do Ukrainy. Bo mamy najlepsze” – mówił lider Polski 2050. Jego zdaniem problem wynika z „naszych zaniechań”.

„Bo naprawdę można było na samym początku stworzyć działający system kaucyjny. Ale skoro oni kupili węgiel i kupili go za późno i przywieźli do portów i zapchali te porty węglem, to nie byli w stanie efektywnie przewieźć transferem zboża. I zaplątali się o własne nogi, w swoją własną nieudolność. Dziś, żeby uratować polskich rolników, potrzebujemy bardzo jasnych restrykcji związanych z tym, jakie towary spożywcze do Polski powinny wpływać” – mówił Hołownia.

Czyli wspieracie rząd w walce o przedłużenie tego embarga? „Polskich rolników, nie rząd, bo polski rząd akurat dla obrony polskich rolników nie robi nic albo prawie nic. Podobnie jak z przedsiębiorcami, podobnie jak z wieloma innymi rzeczami” – mówił gość RMF FM.

Hołownia został również zapytany, czy Polska 2050 ma obliczone, ile będą kosztować jej obietnice wyborcze. „Nie, dlatego, że my jeszcze nie skończyliśmy całego procesu pokazywania, co chcemy dać, i z czego to wziąć” – mówił. „Dziś jesteśmy oburzeni absolutnie tym, jak rząd nakręca spiralę, dając transfery z długu, które wywołują inflację, która to zjada transfery” – dodał lider Polski 2050.

Cała rozmowa na: Rmf24.pl